Czy zapalenie wyrostka robaczkowego może być przyczyną „ostrego brzucha” ?

Jedną z najczęstszych chirurgicznych przyczyn tzw. „ostrego brzucha” jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego nazywanego potocznie atakiem ślepej kiszki. „Ślepota” tejże kiszki polega na tym, że rozpoczynając się w początkowym odcinku jelita grubego kończy się ślepo, będąc niejako uchyłkiem początkowego odcinka jelita grubego (kątnicy). Po co człowiekowi wyrostek robaczkowy? Niektórzy nazywają go „migdałkiem brzusznym”. Jak powszechnie wiadomo, migdałki w gardle stanowią pierwszą linię obrony organizmu przed drobnoustrojami wnikającymi drogą kropelkową. Podobną funkcję w przewodzie pokarmowym może spełniać wyrostek robaczkowy. Co ciekawe, wyrostek robaczkowy nie jest obecny u wszystkich ssaków. Świnie, pomimo znacznego podobieństwa do człowieka w budowie niektórych organów, nie posiadają wyrostka. U człowieka przybierać on może różne formy, kształty, lokalizacje oraz różną długości. Zdarzają się i takie, które mają pół metra i sięgają aż do wątroby.

Skręt kiszek

Niedrożność mechaniczna jelit zwana jest potocznie „skrętem kiszek”. Choroba ta może spowodować przyjęcie do oddziału chirurgicznego i w konsekwencji zabieg operacyjny w trybie pilnym. Powodów niedrożności mechanicznej jelit może być bardzo wiele. Potoczny skręt kiszek polega na tym, że dochodzi do przewieszenia się pętli jelitowych przez patologicznie występujące struktury w jamie otrzewnej – na przykład: zrosty otrzewnowe. Niedrożność może być spowodowana również przez uwięźnięcie (zakleszczenie się) jelita w różnych otworach ciała (przepukliny, naturalne otwory), przez uciśnięcie jelita lub jego zwężenie od wewnątrz przez rozwijający się nowotwór, a czasem dochodzi po prostu do zwykłego zatkania światła jelita przez ciało obce (kamień żółciowy, kamień kałowy, robaki, połknięte celowo lub przypadkowo przedmioty – np. korek od szampana, resorak, sztuczna szczęka). U dzieci może dojść do tak zwanego wgłobienia jelita, które również może być powodem  niedrożności (dalsza część jelita wsuwa się w bliższą – powstaje tak zwana mufa). Jest to jedna z niewielu postaci niedrożności mechanicznej, która może być leczona zachowawczo (lewatywą).

Czy otyłość można leczyć chirurgiczne?

Nadmierne odżywienie uważane jest obecnie za stan chorobowy. Na naszych ulicach spotykamy coraz więcej osób z problemem nadwagi, otyłości, w tym również otyłości patologicznej (olbrzymiej), czyli takiej, w której człowiek przyjmuje kształt fizycznie idealny, czyli zbliżony do kuli. Niestety, w znacznej mierze choroby te wynikają z niewłaściwej tzw. higieny odżywiania.

Dobrze jest mieć w kuchni ostry nóż, ale czy ostry brzuch też ?

Wg definicji medycznej pod pojęciem ostrego brzucha rozumiemy „ból brzucha trwający krócej niż 1 tydzień, który nie był uprzednio diagnozowany ani leczony oraz który wymaga hospitalizacji chorego”. Przyczyny tegoż zjawiska można podzielić na chirurgiczne, niechirurgiczne i ginekologiczne. Najczęstsze chirurgiczne przyczyny ostrego brzucha to: ostre zapalenia - na przykład wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego (zwanego z resztą często i błędnie woreczkiem), trzustki, kolka (żółciowa, nerkowa, moczowodowa), perforacja wrzodu trawiennego, uwięźnięta przepuklina, niedrożność jelita cienkiego, zator lub zakrzep naczyń krezki jelita, ostre zapalenie uchyłków jelita z przedziurawieniem, krwotok do przewodu pokarmowego. Te nie związane z chirurgią to: schorzenia układu sercowo-naczyniowego (tętniak aorty, zawał serca), schorzenia układu pokarmowego (np. zapalenie wątroby, błony śluzowej żołądka), układu moczowo-płciowego (np. zakażenie dróg moczowych, zapalenie nerek), układu nerwowego (np. wiąd rdzenia), szeroko rozumianego układu metabolicznego (cukrzyca, mocznica, porfiria), niektóre nowotwory, a nawet półpasiec czy malaria. Przyczyny ginekologiczne zaś to: ciąża pozamaciczna, skręt, pęknięcie, zakażenie torbieli jajnika, endometrioza, zapalenie tzw. przydatków. Nawet zwykły ból owulacyjny czy menstruacyjny (przy endometriozie) u niektórych kobiet może wywołać silne dolegliwości do złudzenia przypominający ostry brzuch.

Czy kobieta może mieć woreczek?

Pęcherzyk żółciowy zwany potocznie i niesłusznie woreczkiem żółciowym jest narządem, który może w odpowiednich warunkach sprawić każdemu z nas wiele problemów. Jego zadaniem jest gromadzenie żółci i „wyciskanie” jej przez drogi żółciowe w odpowiednim momencie do jelita cienkiego. Żółć to płyn, o którym można napisać osobny felieton, jednak ogólnie rzecz ujmując, odpowiada ona za właściwe trawienie i wchłanianie tłuszczy z przewodu pokarmowego. Niestety w pewnych okolicznościach w świetle pęcherzyka, jak też i w drogach żółciowych dochodzić może do tworzenia z żółci złogów, nazywanych potocznie kamieniami żółciowymi. Klinowanie się tych złogów w szyi pęcherzyka (wąskie przejście pęcherzyka w przewód łączący go  drogami żółciowymi) może prowadzić do objawów kolki żółciowej (silny ból pod prawym łukiem żebrowym promieniujący często pod prawą łopatkę – najczęściej po posiłku). Czasem po zastosowanych lekach rozkurczowych (takich jak np. drotaweryna) ból chwilowo mija, bowiem złóg wtedy przemieszcza się odrobinkę i odblokowuje szyję pęcherzyka. Czasem jednak, gdy ktoś ma życiowego pecha, zdarza się, że dojść może do trwałego zaklinowania się złogu. Taka sytuacja prowadzi do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyk powiększa się wtedy znacznie (tworząc czasem tak zwany wodniak), a w przypadku zakażenia bakteryjnego dochodzi dodatkowo do zakażenia żółci. I oto mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem, jakim jest ropniak pęcherzyka żółciowego.