Pieprzyk, który się powiększa powinien być wycięty

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Powiększające się znamię należy bezwzględnie wyciąć, ponieważ może okazać się czerniakiem.

2.12.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
obalam

Każdy pieprzyk, każde znamię należy uważnie obserwować, kontrolować je. Zaniepokoić nas może nagła zmiana w pieprzyku, jego kolorze czy kształcie, odczyn zapalny albo towarzyszący ból czy świąd. Nie każdy pieprzyk trzeba wycinać - decyzje powinien podjąć lekarz dermatolog. Zaleca się by usuwać te pieprzyki, które są narażone na silne naświetlanie czy ciągłe tarcie

2.12.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Pieprzyk który zmienia kształty, powiększa się lub został naderwany powinien zostać obejrzany przez dermatologa. On zdecyduje o ewentualnym usunięciu. Z własnych pieprzykowych doświadczeń stwierdziłam, że zazwyczaj lekarz zleca usunięcie i badanie histopatologiczne, tak dla świętego spokoju.

2.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Każda zmiana wyglądu pieprzyków powinna nas zaniepokoić. Najlepiej, kiedy obejrzy to lekarz i on zadecyduje, czy konieczne jest usunięcie.

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jeśli pieprzyk nagle zaczyna się powiększać, ciemnieje albo blednie, zmienia kolor na czerwony, szarobrązowy lub fioletowy bądź swędzi czy boli należy koniecznie skonsultować się z dermatologiem. Dermatolodzy zalecają, by usuwać znamiona, które znajdują się w miejscach odkrytych lub są narażone na ciągłe drażnienie

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

Dobrze byłoby wyciąć zmianę i zbadać histopatologicznie, wtedy będzie jasne, czy są powody do niepokoju. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą niepokoić onkologicznie - są to m. in. zmiana kształtu, koloru, zaczerwienienie wokół zmiany, nagłe odbarwienie znamienia, sączenie lub krwawienie, pojawienie się satelitarnych guzków w okolicy znamienia, czy powiększenie się węzłów chłonnych. wprzypadku zmian łagodnych wycięcie jest kwestia estetyki

5.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

O tym decyduje dermatolog czy go usunąć czy też on się powiększył bo po prostu przybraliśmy kilka kilogramów

10.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Taki pieprzyk może być początkiem czerniaka i należy go wyciąć

12.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zmiana barwnikowa która się rozrasta budzi podejżenie czerniaka. Wczesne rozpoznanie czerniaka jest niewątpliwie istotne w wyleczeniu, dlatego osoba, która zauważyła u siebie nagły lub znaczny wzrost znamienia, lub też świąd czy krwawienie w jego obrębie, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza – dermatologa lub chirurga onkologa. Leczeniem jest chirurgiczne wycięcie zmiany.

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Czarno-brązowy pieprzyk może się rozrosnąć, jeśli masz do tego skłonność genetyczną, często korzystasz z solarium lub pracujesz na otwartej przestrzeni. Jeśli więc zauważyłaś, że zmienił on rozmiar bądź barwę, wizyta u dermatologa wydaje się konieczna. Powinien on zbadać, czy jest to zmiana nowotworowa i czy pieprzyk trzeba usunąć. Nawet gdy stwierdzi, że nie odnotowano jeszcze groźnych zmian, ale mogą one nastąpić w przyszłości, najprawdopodobniej zdecyduje się na zabieg.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Zmiana w postaci ostro odgraniczonych wypukłych plam lub drobnych guzków o zabarwieniu sinoczerwonym. Naczyniak może być obecny już w chwili urodzenia, ale zwykle ujawnia się dopiero w 1-2 tygodniu życia jako czerwony punkcik na głowie lub tułowiu dziecka. Najintensywniej powiększa się w ciągu pierwszych 6 miesięcy i po roku osiąga swój ostateczny rozmiar. Ma kolor czerwony, jest miękki, wypukły, wyglądem przypomina truskawkę. Większość naczyniaków znika samoistnie między 5 a 9 rokiem życia, a jako ślad po naczyniaku zostaje przebarwienie albo skupisko widocznych przez skórę rozszerzonych naczynek krwionośnych.

Leczenie: wycięcie chirurgiczne, laseroterapia, krioterapia. Naczyniaki jamiste mogą ustępować samoistnie.

9.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Są takie pieprzyki z którymi się rodzimy i anatomiczne skoro my rośniemy to on też musi