Cytryna pomaga w odchudzaniu

Sok z cytryny ponoć przyśpiesza metabolizm. Pity regularnie, rozrabiany z wodą wspomaga odchudzanie. Czy ma to jakieś uzasadnienie?

Próby weryfikacji mitu (14)

20.09.2012 przez Łukasz Botanik Pakuła - Inny: Poligrafia Reklama
potwierdzam

sok z cytryny przyspiesza metabolizm po prostu!!czyli dziala na zasadzie ciut podobnej do herbatek przeczyszczających bo jest naturalny!! Zaznaczyć jednak należy, że kuracja "witaminą c" w oparciu o cyrtyny nie jest najlepszą bo cytryna wcale nie ma jej najwięcej, np porzeczki czy kiwi ma jej znacznie więcej... Cytryna jest dobrym sposobem na wzmocnienie działania odchudzającej i oczyszczającej diety. Pomaga odtruć organizm z toksyn, pobudza metabolizm, hamując jednocześnie łaknienie. Cytryna również radzi sobie świetnie z gorączką, wymiotami i migreną...

21.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

wprowadzając taki nawyk systematycznego wypijania wody z sokiem z cytryny jeszcze przed śniadaniem można skutecznie, dzień po dniu ułatwić organizmowi pozbywania się szkodliwych toksyn. Warunek jest jednak taki, aby woda była wcześniej przegotowana i lekko ciepła. Do niej należy wcisnąć sok z połówki cytryny i wypić taką miksturę zaraz po przebudzeniu.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Sok z cytryny przyśpiesza metabolizm, zmniejsza jelitowe wchłanianie cukru, jest też źródłem witaminy C, która usprawnia wchłanianie wapnia, który przyśliesza redukcje tkanki tłuszczowej.

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Fałsz. Bardzo popularnym mitem na temat odchudzania jest ten o cudownych, odchudzających właściwościach cytryny. Tymczasem pita codziennie woda z cytryna wcale nie zapewni nam doskonałej figury. Co więcej, jeżeli zastosujemy się do zaleceń "specjalistów", by cytrynową mieszankę pić codziennie na czczo, możemy nabawić się nadkwasoty żołądka.

3.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Cytryna rzekomo przyspiesza metabolizm, a na pewno zmniejsza łaknienie. Wypicie szklanki wody z sokiem z cytryny przed posiłkiem sprawi, że mniej zjemy.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Sok z cytryny przyspiesza perystaltyke jelit oraz przyspiesza metabolizm.

27.11.2012 przez Malwina Dykier - Inny: biotechnolog/farmaceuta
obalam

dwa podstawowe mity związane z piciem soku z cytryny, to rzekomy wpływ na rozkład tłuszczów zwierzęcych i olejów w pokarmie (przy spożywaniu tłustych mięs i ryb z dodatkiem soku z cytryny) oraz zdolność bezpośredniego spalania tłuszczów w organizmie.

Sok z cytryny nie trawi tłuszczów ani w warunkach in vivo ani in vitro. Ze względu na kwasowy charakter chemiczny powoduje jedynie kolagenolizę pokarmów pochodzenia zwierzęcego (usprawniając trawienie). Jednakże sok z cytryny przyczynia się do zmiejszenia indeksu glikemicznego pokarmów, przedłużając stan uczucia sytości.

28.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Jak najbardziej. Woda z cytryną czy też sam sok z cytryny jest nie tylko zdrowe ale też wspomaga przemianę materii.

2.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Cytryna pomaga w odchudzaniu , nie trzeba nawet zmieniać diety .

5.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Cytryna nie tylko nie trawi tłuszczów, ale jej nadużycie prowadzi do nadkwasoty. Nie jest to dobry sposób odchudzania, na pewno nie zdrowy (mimo dużej zawartości witaminy C w cytrynie).

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

A po za tym kwas cytrynowy obkurcza żołądek a co za tym idzie zmniejszenie łaknienia

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Efektem działania takiej cytrynowej kuracji oczyszczającej jest także znaczna poprawa przemiany materii i polepszenie wypróżniania. Można więc w prosty i bardzo zdrowy sposób uniknąć zaparć, wzdęć i jednocześnie wspomóc odchudzanie. Cytrynowy eliksir nie jest jednak polecany osobom cierpiącym na zgagę, nadkwaśność żołądka, wrzody czy problemy z wątrobą.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Cytryna ma wiele zastosowań niestety nie udało mi się trafić na artykuł wskazujący że cytryna ma działanie przyspieszające metabolizm i pomagające przez to w odchudzaniu

4.01.2013 przez Jola Jęczmieniak - Inny: ciekawska mama
potwierdzam

Z tego co wiem witamina c przyspiesza metabolizm, więc jak jesteśmy w trakcie diety picie soku z cytryny pomaga,ale nie oszukujmy się sam sok cudów nie czyni.I z pewnością nie wystarczy aby zgubić zbędne kilogramy. potrzebna jest zdrowa dieta i sport.

18.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Cytryna jest zdrowa, jak każdy inny owoc. Jednak nie zawiera żadnych związków „przyśpieszających metabolizm”, ani „spalających tłuszcz”. Żaden poważny podręcznik naukowy, ani żadna praca naukowa tego nie potwierdzają. Nie jest również znany żaden mechanizm, w jaki cytryna wpływałaby na metabolizm. A może poprzez rozprzęgnięcie jednego z kompleksów mitochondrialnego łańcucha oddechowego? Gdyby cytryna tak działała, to zjedzenie lodów cytrynowych nie spowodowałoby wzrostu masy ciała, a właściciele plantacji cytrusów rozgromiliby już dawno finansowych potentatów, jakimi są firmy farmaceutyczne produkujące tzw. leki anorektyczce (odchudzające). Wystarczyłaby po prostu zwykła, żółta cytryna.