Pigułki antykoncepcyjne zmniejszają ochotę na seks

Nie wiem czy to prawda. Moja koleżanka systematycznie narzeka, że odkąd zaczęła brać antykoncepty nie ma ochoty na seks.

Próby weryfikacji mitu (52)

5.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
potwierdzam

Ja miałam podobnie, chociaż tabletki brałam już kilkakrotnie problem pojawił się dopiero przy braniu ostatniej serii. Byłam wiecznie rozdrażniona, wkurzona, płaczliwa a seks nie sprawiał mi przyjemności jak zawsze. Tabletki odstawiłam i problem zniknął:)

5.10.2012 przez Kaśka W - Student: student
obalam

Dowód anegdotyczny - stosuję antykoncepcję (Harmonet - pigułki jednoskładnikowe, 5 lat; NuvaRing - krążki dopochwowe, 3 lata), nie zauważyłam u siebie spadku libido. Ochota na seks była słabsza od czasu do czasu z powodu stresu czy przemęczenia

5.10.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować spadek libido. W czasie ich stosowania poziom hormonów utrzymuje się na stałym poziomie (mowa o pigułkach jednofazowych). Hamują owulację, a to w czasie owulacji kobieta ma największą ochotę na seks.

5.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na libido. Dane z literatury naukowej pokazują jednakowoż, że nie jest to dokładnie zbadane, a wpływ obserwowano zarówno pozytywny, jak i negatywny.

6.10.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

tabletki antykoncepcyjne zmniejszają libido, zatem potwierdzam mit, pigułki m=zmniejszają ochotę na seks

potwierdzenie w linku: badania Uniwersytetu Bostońskiego

http://polki.pl/seks_antykoncepcja_artykul,8060699.html

9.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Ten mit jest chyba zależny od predyspozycji kobiet. Moja żona gdy stosowała tego typu pigułki to to ochotę miała taką samą jak i przed stosowaniem ich a co do przybierania zbędnych kilogramów przy takiej kuracji to muszę przyznać że jeszcze kilka zgubiła

10.10.2012 przez Justyna C - Inny: Specjalista Zdrowia Publicznego
obalam

Jest to kwestia bardzo indywidualna, u niektórych kobiet spada libido ale nie jest to reguła.

11.10.2012 przez Aleksandra Skorek - Student: inżynieria środowiska
obalam

Wszystko zależy od organizmu. Owszem, mogą, ale nie w każdym przypadku muszą koniecznie tak działać. Znam przypadek, kiedy spadek libidio trwał tylko pierwsze 2 miesiące stosowania pigułek.

13.10.2012 przez Jakub Adamczewski - Inny: Chemik
potwierdzam

Z rozmów z wieloma dziewczynami myślę że nie można wysnuć jednoznaczej tezy bo odpowiedzi były różne. Mit potwierdzam jednak dlatego iż subiektywnie więcej było opini że jednak zmniejszaja libido. Niestety badania do których dotarłem daja różne wyniki i trzeba pamiętać o różnych składach preparatów i o tym że każda kobieta (jak i każdy człowiek) ma inną biochemię, różną aktywnośc enzymów etc. W anglojęzycznym artykule stwierdzono: "Ogólnie rzecz biorąc, kobiety odczuwają pozytywne skutki, negatywne skutki, jak również nie ma wpływu na libido podczas stosowania" (źródło:"http://ukpmc.ac.uk/abstract/MED/16913282/reload=0;jsessionid=gEmi4iU8ecCbNCRXvT30.0") :) Czekamy na lepiej zaprojektowane badania...

13.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Zgadzam się z tym. Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido u kobiety, a co za tym idzie zmniejszają ochotę na seks.

18.10.2012 przez Anna Grochowalska - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Nie u każdego takie skutki niepożądane występują, ale zdarzają się. Jest to nawet ujęte w każdej ulotce dołączonej do tabletek antykoncepcyjnych. Z powodu tego typu objawów na pierwszej wizycie lekarz ginekolog zapisuje tabletki na jeden miesiąc, żeby pacjentka spróbowała jak się po nich czuje i podjęła decyzję czy ta kuracja jej odpowiada czy potrzebna jest zmiania.

18.10.2012 przez Paulina Niedośpiał - Student medycyny: studentka stomatologii
riposta

Spadek libido w przypadku hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jest działaniem niepożądanym. Prawidłowo dobrany środek, nie powoduje spadku libido. Jest to sprawa indywidualna każdej kobiety.

18.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido u kobiet

18.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Zależy jakie hormony są w tab.

20.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Jest to prawda potwierdzona badaniami. Może to dotyczyć az 2 na 5 kobiet przyjmujących hormonalną antykoncepcję

21.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Cytat z ulotki środka antykoncepcyjnego Sylvie20: Działania niepożądane- często (1%- 10% przypadków)- zmiana libido (utrata popędu płciowego).

Czyli tak jak to zazwyczaj w życiu bywa- może tak, a może nie. Chociaż prawdopodobieństwo jest dość wysokie.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ten teamt nie jest jeszcze do końca zgłębiony. Dokonując analizy badań nt można zauważyć, że potrzeba jest dalszych badań w tym kierunku. Dotychczas zgromadzone dane wskazują, że wiekszość kobiet nie zauważa wpływu tych leków na libido, mały procent dostrzega zwiększenie lub zmniejszenie libido. Wydaje się to być kwestią indywidualną.

22.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
potwierdzam

Pigułki antykoncepcyjne hamują owulacje przez co organizm nie produkuje odpowiedniej ilości testosteronu (który u kobiet odpowiedzialny jest za popęd seksualny).

24.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

Tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać wiele działań niepożądanych, jednym z nich jest paradoksalny SPADEK LIBIDO. Występowanie tego działania niepożądanego jest oczywiście uwarunkowane osobniczo - z większym lub mniejszym nasileniem. Aby zmniejszyć ten objaw pojawiło się wiele preparatów osłonowych wpływających na równowagę biologiczną u hobiet stosujących hormonalną antykoncepcje.

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

U części kobiet możemy zaobserwować spadek libido w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

27.10.2012 przez Karolina Niedziela - Student medycyny: UM Poznań
obalam

Pojawiały się artykuły na temat spadku libido spowodowanego zażywaniem antykoncepcji, aczkolwiek myślę, że to kwestia idywidualna, zależna od predyspozycji każdej kobiety.

28.10.2012 przez Julia Sławińska - Inny: Maturzystka
potwierdzam

Jest to prawda, ponieważ jednym ze skutków ubocznych stosowania pigułek antykoncepcyjnych jest zmniejszenie libido, a co za tym idzie - mniejsza ochota na seks.

30.10.2012 przez Joanna Krzykawska - Student: medycyna
potwierdzam

Tabletki zawierające hormony ingerują na tyle silnie w organizm kobiety, że mogą spowodować obniżenie się libido, czyli popędu płciowego. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z ginekologiem i dobrać metodę antykoncepcji, która nie będzie miała aż tak dużego wpływu na pożycie intymne. Niezależnie od tego, każdy preparat należy przyjmować przez, co najmniej, trzy miesiące. Dopiero wówczas można stwierdzić, czy został dobrany właściwie. Czasami pierwsze pigułki okazują się chybione.

"Świat zdrowia"

30.10.2012 przez Iwona Łukacka - Student medycyny: Student medycyny
riposta

Ile ludzi, tyle zdań na ten temat. Nie można stwierdzić że pigułki obniżają libido na podstawie " bo moje koleżanki miały ochotę - to nie zmniejsza", "A moja żona w ogóle nie chciała - zmniejsza" . Na ulotkach widnieje obniżenie libido jako jedno z działań niepożądanych i to wcale nie takich rzadkich. Ogólnie widać tendencję do spadku libido. Skoro wielokrotnie wykazano, że kobiety mają największy popęd podczas owulacji, a tabletki ją hamują, mozna wnioskowac o zmniejszeniu pożądania. Niestety nie wszystko jest takie proste. Myślę, że w tym przypadku nie można jednoznacznie obalić, lub potwierdzić mitu. Uznaję, że jest on prawdopodobny, ale nie konieczny w swej realizacji.

31.10.2012 przez Marek Raczyński - Inny: ?
obalam

Z życia wzięte, kobieta bardziej jest pewna siebie. jednym słowem większe podłoże psychiczne, bezpieczeństwo a tutaj dopiero jest problem następny....

31.10.2012 przez Klaudia Kot - Student: Położnictwo
obalam

Dobrze dobrane pigułki antykoncepcyjne nie powinny powodować skutków ubocznych, a takim właśnie jest spadek libido i ochoty na seks.

31.10.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
potwierdzam

źródło: portal abcantykoncepcja.pl

Na stronie internetowej zostały przedstawione wyniki badań Niemieckich naukowców. Wykazali oni, że u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne występowało zmniejszone libido. Nie potrafili jednak wskazać przyczyny tego zjawiska.

1.11.2012 przez Dagmara Kołakowska - Student: .
obalam

Mogą powodować spadek libido, ale nie muszą. Na rynku jest pełen wachlarz środków antykoncepcyjnych, różnych generacji i o zróżnicowanym działaniu, dlatego powiedzieć "środki antykoncepcyjne powodują spadek libido" to przesada i uogólnienie. Jeśli takowe wystąpi, należy udać się do swojego ginekologa, przedyskutować problem i podjąć inny rodzaj terapii.

Ja akurat trafiłam dobrze za pierwszym razem.

2.11.2012 przez Jadwiga Nowierska - Student: liceum
potwierdzam

Mogą zmniejszać, bo wiąże się to ze zmianą gospodarki hormonalnej. Myślę, że zależy to głównie od organizmu.

3.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wśród działań ubocznych antykoncepcji wymienia się obniżenie libido, ale jak to z działaniami ubocznymi bywa, nie dotyczą one wszystkich stosujących tę metodę. Na niektóre kobiety ma wypływ odwrotny, mają większe libido, ponieważ nie czują strachu przed niechcianą ciążą.

3.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wśród działań ubocznych antykoncepcji wymienia się obniżenie libido, ale jak to z działaniami ubocznymi bywa, nie dotyczą one wszystkich stosujących tę metodę. Na niektóre kobiety ma wypływ odwrotny, mają większe libido, ponieważ nie czują strachu przed niechcianą ciążą.

5.11.2012 przez Patrycja Dziwińska - Student medycyny: student medycyny
obalam

Poniekąd to prawda, niegdyś tabletki działały intropowo na pożądanie, popęd seksualny natomiast tabletki występujące aktualnie na rynku nie posiadają takich aspektów ujemnych ich przyjmowania.

5.11.2012 przez Aleksandra Fijołek - Student medycyny: psychiatria
obalam

wręcz odwrotnie. kobiety biorące pigułki podświadomie są pewniejsze niezajścia w ciąże co zwiększa ochotę na seks. taki sam schemat obowiązuje podczas miesiączki.

6.11.2012 przez wioletta brzezińska - Inny: *
potwierdzam

podczas brania pigułek zauważyłam znaczny spadek libido. po odstawieniu, wszystko wróciło do normy

10.11.2012 przez Justyna Poleszak - Inny: licealistka
obalam

Libido może zmniejszyć źle dobrana pigułka. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy tabletki mają zbyt wysoką dawkę gestagenu lub zbyt niską dawkę estrogenu.

10.11.2012 przez Patrycja Kulik - Student medycyny: ratownictwo medyczne
potwierdzam

Wiele kobiet narzeka na obniżone libido seksualne po tym, jak rozpoczęły kurację hormonalną tabletką antykoncepcyjną. Symptomy obejmują ilość m.in: zmniejszoną ilość fantazji i myśli seksualnych, słabszą wilgotność pochwy czy mniejszą satysfakcję z seksu. Hormony zawarte w pigułce mogą czasami ograniczać swobodny przepływ testosteronu w ciele kobiety, a to właśnie testosteron jest głównym napędem seksualnym ludzi. Dla złagodzenie tego objawu warto wypróbować tabletki innego producenta i znaleźć te, które działają na nasze podniecenia w najmniejszy sposób.

11.11.2012 przez Lorek - Student: Student
obalam

To kwestia indywidualna. Zarówno spadek, jak i wzrost jest wskazany jako efekty uboczne w ulotkach i tak faktycznie jest w przypadku różnych osób.

12.11.2012 przez Magdalena Sieńko - Inny: położna
potwierdzam

Źródła/argumenty? W każdej ulotce jest opisany spadek libido jako skutek uboczny. I niestety - wiele stosujących tabletki to potwierdza.

13.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Częściowo jest to prawda. Stężenie estrogenu i progesteronu w organiźmie kobiety w wyniku stosowania pigułek antykoncepcyjnych nigdy nie jest identyczny z naturalnym, fazowym. Te odstępstwa od naturalnego cyklu mogą powodować różne efekty uboczne wiążące się z fizjologicznym działaniem tych hormonów. Jednak jest to zarówno kwestia dobrania odpowiednich leków i dawek jak i cecha osobnicza, dlatego u niektórych wywołają one spadek a u inncyh wzrost libido.

Żródło: Farmakologia pod redakcją prof. R. Korbuta

13.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

za popęd płciowy odpowiada testosteron, zaś tabletki antykoncepcyjne zawierają estrogeny i progesteron

14.11.2012 przez Luke Skywalker - Inny: Specjalista IT
obalam

Samo stosowanie hormonów syntetycznych nie może obniżać libido, tak jak i fakt nie stosowania hormonów nie może wpływać na jego zwyżkę. Jednak libido zależne jest od zbyt wielu czynników żeby jednoznacznie to stwierdzić. Mit obalam, jednak w tym kierunku należałoby wykonać więcej badań.

15.11.2012 przez Zuzanna Minor - Lekarz: dentysta
potwierdzam

Potwierdzam,nie będę powielać linków,ani cytować ulotek,za to dodam argument godny Goździkowej:jak zawsze można,to nie zawsze się chce ;-)

15.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
potwierdzam

Nawet na ulotkach tys środków jest to podane jako jeden z możliwych skutków ubocznych, ale trzeba równiez zaznaczyc że ten efekt nie wystapi u kazdej kobiety.

16.11.2012 przez Małgorzata - Inny: -
obalam

Nieprawda, jeśli są odpowiednio dobrane, nie ma większych skutków ubocznych. Warto w tej kwestii porozmawiać z ginekologiem, a czasem poddać się szczegółowym badaniom.

16.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

Najważniejsze w doborze pigułek jest to aby były odpowiednio dopasowane do naszego organizmu. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Dla jednych są odpowiednie jednofazowe dla innych dwufazowe. Odpowiedni lekarz z doświadczeniem, badania, próby co do leków i możemy być spokojne. Nie tylko bezpieczny seks ale tez spokój ciała i ducha.

17.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
potwierdzam

Podstawowym zadaniem pigułki antykoncepcyjnej jest powstrzymanie owulacji, że nie dochodzi również do produkcji większej dawki testosteronu i estrogenów- hormonów wpływających na popęd płciowy. Źle dobrana antykoncepcja hormonalna jest w stanie zniweczyć życie płciowe. Najczęściej dzieje się tak w przypadku tabletek zawierających zbyt niską dawkę estrogenu lub za wysoką dawkę gestagenu (syntetycznej pochodnej progesteronu). Dodatkowo, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje zubożenie organizmu w cynk, który bezpośrednio wpływa na popęd płciowy, potencję i zdolność do przeżywania orgazmu.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Prawda, poniewaz stosujac tabletki antykoncepcyjne hamujemy naturalna owulacje podczas ktorej jest wzrost stezenia estrogenow, odpowiadajacych za wzrost libido

19.11.2012 przez Weronika Zapart - Student medycyny: Farmacja
obalam

Samo stosowanie syntetycznych hormonów nie jest odpowiedzialne ani za wzrost ani za spadek libido u kobiet, gdyż na ten proces wpływa wiele czynników.

20.11.2012 przez Natalia Radzik - Student: studentka III roku pielęgniarstwa
potwierdzam

Tak, gdyż zawarte w nich składniki hormonalne wpływają ujemnie na libido...

20.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Od dawna uważa się, że pigułka powoduje zanikanie popędu. Jednak wiele poważnych badań wykazało, że pigułka nie ma wpływu na libido u większości przyjmujących ją kobiet. Większość badań podaje te same wyniki wysokiego i niskiego libido wśród zażywających pigułkę i placebo. Niektóre badania nawet wykazały wzrost popędu wśród zażywających pigułkę – być może z powodu spokoju umysłu będącego skutkiem stosowania sprawdzonej metody antykoncepcyjnej. Wskazanie na pigułkę jako źródło twoich problemów z popędem moze być wygodnym rozwiązaniem jednak w rzeczywistości powinnaś szukać źródła problemu gdzie indziej. A powodów może być wiele – stres, choroba,

21.11.2012 przez Anna Tomaszewska - Inny: Technik weterynarii / technik masażysta
potwierdzam

Zwiększenie libido podczas owulacji jest spowodowane tym że ma zapewnić przedłużenie gatunku jeśli więc będziemy wpływać na owulację wpływamy jednocześnie na popęd seksualny czyli na libido

22.11.2012 przez Maciej Przybył - Student medycyny: Student VI roku SUM
obalam

Zgodnie z informacjami podanymi na samych ulotkach do środków antykoncepcyjnych podana jest informacja, że mogą zmniejszać libido. Oczywiście każdy organizm reaguje inaczej, ale ryzyko zawsze pozostaje.

22.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Potwierdzam. Jednym ze znanych i opisywanych działań niepożądanych doustnej hormonalnej antykoncepcji jest obniżone libido, czyli popęd, pociąg seksualny lub płciowy, z łaciny żądza, czyli psychiczne pobudzenie mające na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. W zależności od zastosowanego preparatu oraz stanu psychofizycznego kobiety to działanie niepożądane może dotyczyć nawet do kilkunastu procent zażywających. Pozostałe kobiety donoszą o wzroście popędu seksualnego lub o braku wpływu ww. substancji na ich libido.

 Źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych http://www.urpl.gov.pl; Baza leków MP http://mp.pl; Burrows LJ, Basha M, Goldstein AT. The effects of hormonal contraceptives on female sexuality: a review. J Sex Med. 2012 Sep;9(9):2213-23. doi: 10.1111/j.1743-6109.2012.02848.x. Epub 2012 Jul 12 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22788250; Davis AR, Castaño PM. Oral contraceptives and libido in women. Annu Rev Sex Res. 2004;15:297-320. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Davis%20AR%2C%20Casta%C3%B1o%20PM.