Dieta wykluczająca gluten i nabiał przeciwdziała rozwojowi choroby Hashimoto

Dieta wykluczająca gluten i nabiał jest bardzo popularna wśród amerykańskich specjalistów medycyny naturalnej i przedstawicieli tzw. holistycznej terapii chorób tarczycy. Zalecana jest ona niezależnie od tego czy pacjent jest uczulony na gluten i nabiał. Czy znajduje ona jednak potwierdzenie naukowe? Czy taka dieta może powstrzymać rozwój choroby, a nawet doprowadzić do remisji choroby?

Video mitu:
obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (1)

8.07.2013 przez Beata Nalewka - Inny: pracuję słowami
obalam

> Gluten szkodzi ludziom uczulonym / z nadwrażliwością. W grupie chorych na choroby autoagresywne (w tym ch. Hashimoto) częściej niż w populacji zdarzają się osoby z celiakią / nietolerancją / alergią na gluten. Odstawienie glutenu wpływa na stan zdrowia chorego, a więc jeśli chory ma i celiakię i ch. Hashimoto, po zmianie diety na bg taki chory poczuje się zapewne lepiej, ale ch. Hashimoto od tego się nie cofnie.

> Nabiał to mleko, jego przetwory i jajka. Tu odniosę się do laktozy i kazeiny, a nie do jaj. Jeśli chory na Hashimoto ma równolegle nietolerancję / alergię na laktozę / kazeinę, to winien zmienić dietę,bo przecie mu to szkodzi. A jeśli odstawi laktozę / kazeinę, to ogólnie poczuje się lepiej, ale tarczyca od zmiany diety (odstawienie glutenu czy laktozy) jeszcze nikomu nie odrosła.

> Choroba Hashimoto to na ogół zanikowe zapalenie tarczycy, wole Hashimoto ponoć zdarza się teraz niezwykle rzadko. Przy niedoczynności tarczycy często towarzyszącej ch. Hashimoto częste są problemy z wydzielaniem enzymu laktaza, co skutkuje nietolerancją laktozy, Po osiągnięciu optymalnego poziomu hormonów tarczycy najczęściej sytuacja wraca do normy i znowu można jeść przetwory mleczne z laktazą. Nie przeciwdziała to jednak rozwojowi ch. Hashimoto, najwyżej poprawia ogólne funkcjonowanie chorego.