Nie należy jeść końcówki banana, ponieważ jest szkodliwa

Czy wy też odgryzacie i wypluwacie tę końcówkę? Czy ktoś się kiedyś nią zatruł?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

20.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jest ciężko strawna nie szkodliwa

20.10.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

Tak, ja zawsze końcówkę banana wyrzucam :)

tak mi się zakodowało w głowie że jej jeść nie powinnam i nie jem :)

23.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Może okazać się, że w końcówce banana jest larwa lub imago owada, który jest dla nas toksyczny. Jednak jest to bardzo małe prawdopodobieństwo z uwagi ilość zabiegów chemicznych jakim poddawany jest banan przed wyjazdem z plantacji.

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W końcówce mogą być larwy Lamblii, ale one są tylko w jakiejś określonej odmianie bananów, nie dostępnej na naszym rynku i do tego rzadko.

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

nie należy jeść końcówki banana, ponieważ może się tam znaleźć jakaś larwa

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Spotkałem się z wieloma wersjami tego mitu, że niby jest tam jad węża ... tego nawet nie wiem jak skomentować - a jakby miał się tam znaleść ??

Sa też doniesienia o cystach wielkouśćca jelitowego ( Giardia lamblia ) jednak należy pamiętać, że to raczej wiąże się ze skażeniem całego owoca ( cysty są obecne w całym owocu ). Jest też teoria, że są tam jaja pająków. Znów pytanie jak to technicznie byłoby wykonalne ... Poza tym takie jaja uległyby strawieniu, a więc nie musimy się obawiać wychodowania żadnego stawonoga w układzie pokarmowym oprucz raka :)

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Chyba każdy z nas słyszał o tym, że należy odcinać końcówki bananów ze względu na bytujące tam lamblie. Nikt nie wie, kiedy i skąd ten wyssany z palca pogląd się wiął, ale większość z nas pilnie odcina końcówki pożywnego banana. Biolodzy spieszą nam, pilnym odcinaczom końcówek, z wyjaśnieniem, że nic szczególnego w tej części banana na nas nie czyha, a już na pewno nie lamblie! Naukowcy przekonują, że te pożywne owoce nie stanowią źródła zarażenia lambliozą. Lamblioza, której źródła upatrujemy w końcówkach banana, tak naprawde należy do tak zwanych chorób brudnych rąk. Dlatego związek między tą chorobą a bananami jest dokładnie taki sam jak między lambliozą a innymi owocami. Winowajcą nie jest owoc (czy jego końcówka!) ale brak właściwej higieny. Ludzie najczęściej zarażają się cystami lamblii spożywając pokarmy skażone kałem. Dlatego też należy pamiętać o dokładnym myciu owoców i warzyw. Trzeba pamiętac o dokładnym myciu rąk i czyszczeniu paznokci, by nie dopuścić do kontaktu lamblii z naszą jamą ustną. Zamiast na domniemanych lambliach w końcówkach, warto skoncentrować się na walorach odżywczych banana. Owoc ten zawiera spore ilości łatwo przyswajalnego potasu. Jest również źródłem witaminy C, błonnika i cukrów prostych, zapewniających szybki zastrzyk energii. Ze względu na to, stanowi doskonałą przekąskę dla osób mających zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Owoce te zawierają również magnez, który zbawiennie wpływa on na pracę mózgu, mięśni, budowę kości i zębów.

19.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Istnieje przekonanie, że należy odcinać końcówki bananów ze względu na bytujące tam lamblie. Nikt nie wie, kiedy i skąd ten wyssany z palca pogląd się wziął, ale większość z nas pilnie odcina końcówki pożywnego banana.

Faktycznie obcinana końcówka często wyglada mało apetycznie, ale żeby od razu zwalać na nią zakażenie układu pokarmoqego

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Teoretycznie nie jest to mit tylko prawda. Niektóre pasożyty (Lamblia Jelitowa?) składają jaja w tym miejscu. Są to jednak rzadkie przypadki w określonych odmianach bananów, na szczęście w Polsce niedostępnych. W linku wyjaśnienie.

29.11.2012 przez Karol Górski - Student: dziennikarz
obalam

W końcówce banana nie ma pasożytów czy pierwotniaków - wbrew opinii, że znajdują się tam pierwotniaki Giardia lamblia.

Dołączone wideo:
30.11.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
obalam

Banany nim trafią na rynek są dokładnie czyszczone, pryskane konserwantami i środkami chemicznymi. Dodatkowo muszą być przebadane i posiadać odpowiednie certyfikaty. W końcówkach bananów nie znajdują się żadne pasożyty. Lamblioza, której dotyczy ten mit, jest chorobą "brudnych rąk", a więc w ramach jej zapobiegania powinniśmy pamiętać o myciu rąk, owoców i warzyw.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Lamblioza, której źródła upatrujemy w końcówkach banana, tak naprawde należy do tak zwanych chorób brudnych rąk. Dlatego związek między tą chorobą a bananami jest dokładnie taki sam jak między lambliozą a innymi owocami.

23.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
obalam

Mit ten, który mówi, że w końcówkach banana są lamblie, jest nieprawdziwy.

Żadne banany, które są w sprzedaży, nie mogą zawierać żadnych drobnoustrojów, ani pasożytów. Każda żywność, jaka jest sprzedawana w sklepach, musi być bezpieczna dla konsumenta. Wynika to z ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. Jeżeli rzeczywiście banany miałyby w końcówce lamblie, Główny Inspektor Sanitarny wydałby nakaz wycofania bananów ze sklepu, wydając publiczne ostrzeżenie, zgodnie z art. 10 rozporządzenia WE nr 178/2002.

Należy pamiętać, iż do zarażenia się tymi pasożytami dochodzi wtedy, kiedy nie dbamy o odpowiednią higienę, czyli nie myjemy rąk, nie myjemy warzyw i owoców, a głównie możemy się zarazić lambliami po kontakcie z kałem zwierzęcia i nie umycia rąk.

6.02.2016 przez MadameAngeline - Student: Studentka Filologii Francuskiej i angielskiej z pasja do zdrowego stylu życia
obalam

To po prostu nie jest prawda. Ja zawsze jem całego banana i nic mi nie jest :)

23.03.2016 przez Ola Dąbrowska - studiuje
obalam

To głupi MIT! Ja zawsze zjadam czarną końcówkę i nic mi nie jest.

24.03.2016 przez Michał Cierlukiewicz
obalam

Końcówki bananów są tak samo z drowe jak reszta. Banany u producentó są wybierane i sprawdzane przed wysyłką i nie ma możliwości zarażenia się niczym. Końcówki bananów są tym sym co reszta miąszu.