Żółtka jajek to przyczyna bólu brzucha, powinniśmy ich unikać

Słyszałem, że żółtka, nawet w niewielkich ilościach powodują ból brzucha u wielu osób. To prawda?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

23.11.2015 przez Radek Kozłowski - Inny: inny
obalam

Bez sensu, pierwsze słyszę. Słyszałem już, że żółtka mają sporo cholesterolu, ale to też zweryfikowano ostatnio z tego co pamiętam i ostatnie doniesienia są takie, że można jeść 1-2 jajka dziennie. Z bólem brzucha po żółtkach nigdy się nie spotkałem a już trochę żyję :)

26.11.2015 przez Marek Wandowicz - Student: inny
obalam

Nieprawda. Jajka jeszcze do niedawna były podejrzane, ale to ze względu na cholesterol a nie na powodowanie bólu brzucha. Jem dużo jajek ja i moja rodzina i nasze brzuchy czują się dobrze. Oczywiście z niczym nie należy przesadzać. Umiarkowanie we wszystkim to najlepsza zasada.

14.12.2015 przez Dominika Nowakowska - Inny: królowa życia
obalam

Totalna głupota. Codziennie ludzie jedzą jajka i żyją. Zgodnie z tym mitem szpitale byłby pełne ludzi po zatruciu jajkami. Jem jajka kilka razy w tygodniu, jedyne na co uważam to cholesterol.

14.12.2015 przez Monika Mikocka - Inny: inny
obalam

Kto wymyśla takie rzeczy?! Bzdura. Żółtka jedzą miliony osób na całym świecie i jakoś nie skarży się pół świata ma ból brzucha. Obwiniane były a duży cholesterol, ale rzeczywiście ostatnio je zrehabilitowano.

1.01.2016 przez Paulina Filipska - Inny: informatyczka
obalam

Nie, nie, nie !!! Całkowita głupota. Od wieków ludzie jedzą jajka i nikt nie ma zamiaru z nich rezygnować. Żółtka jajek nie wywołują bóli brzucha, chyba że ktoś wcina codziennie.

13.01.2016 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

żółtko ma wiele witamin oraz makro i mikro elementów. maja dużo kwasów omega3 oraz działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo

15.01.2016 przez Olga Olga - Student: Dietetyk
obalam

Żółtka mogą powodować ból brzucha u osób z kamicą żółciową, po usunięcie woreczka żółciowego i u osób z alergią białko jaja kurzego (czyli na sekwencje aminokwasów, a nie plynną przezroczystą część). U zdrowych ludzi nie wywołują takich reakcji.

15.01.2016 przez Magdalena - Inny: -
obalam

Żółtko samo w sobie, bez obróbki termicznej, być może ( może zawierac salmonelle, która powoduje ból brzucha), jednak ugotowane zółtko jajka jest zdrowe i nie powinno powodować dolegliwości.

26.01.2016 przez Ewa Witoń - Inny: Dietetyk
obalam

Żółta jaj mogą powodować bóle brzucha jednak większość osób dobrze je toleruje.

Nie ma żadnych powodów aby osoby, które nie obserwują negatywnych objawów po spożyciu żółtka, unikały ich w swojej diecie. Są one źródłem witamin (w tym rozpuszczalnych w tłuszczach) oraz składników mineralnych i m.in. lecytyny.

U niektórych osób jednak może występować alergia na białka znajdujące się w żółtku. Również część osób z chorobami wątroby może mieć problem z tolerancją żółtka.

26.01.2016 przez Sebastian Mączyński - Student: Student
obalam

żółtko, jeśli jest świeże i zdrowe nie szkodzi - oczywiście pod warunkiem, że ktoś nie cierpi na jakieś alergie pokarmowe itp.

27.01.2016 przez Monika Grabka - Inny: Mamuśka
potwierdzam

nie wiem czy "u wielu osób", ale sama znam kilku ludzi, którym jedzenie jajek, a szczególnie żółtek nie służy. Niewykluczone, że jest to związane z jakąś nietolerancją/alergią pokarmową

27.01.2016 przez Bel Paese - w domu
obalam

To śmieszne, już dawno obalono mity o szkodliwości częstego spożywania jaj. W tym także o szkodliwości żółtka.

29.01.2016 przez Piotr Ulica - Inny: szlachta nie pracuje
obalam

Ja też nie jestem zwolennikiem takiego twierdzenia, ale prawdą jest natomiast że jajka surowe mogą wywołać salmonelle

30.01.2016 przez Bartosz Baj - Inny: ja lubię medycynę
potwierdzam

Żółtka surowe mogą wpłynąć na rozwój salmonelli tak jak surowe mięso w tatarze np. To prawda, przynajmniej tak mi powiedział kiedyś lekarz