Uprawiając seks w trakcie miesiączki nie można zajść w ciążę.

Jest grupa osób, które uważają to za skuteczną metodę antykoncepcji.

Próby weryfikacji mitu (15)

22.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Mozna, choc moze byc to mniej prawdopodobne niz poza menstruacja. Nie jest to pewny sposob antykoncepcji dorownujacy chocby mechanicznym, jak prezerwatywa.

22.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji jest wstrzemięźliwość ;) Jeśli cykle są nieregularne, nie można dokładnie przewidzieć momentu owulacji. Zawsze istnieje możliwość przesunięcia cyklu i krwawienie "miesiączkowe" może być krwawieniem śródmiesiączkowym (występującym w "połowie" cyklu). yzyko ciąży w czasie krwawienia miesiączkowego jest minimalne, ale nie można jej równocześnie wykluczyć.

22.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Jeśli założymy, że plemniki żyją w drogach rodnych nawet 72h, a partnerka ma bardzo nieregularne cykle z owulacjami wypadającymi w różnym terminie to niestety może być różnie.

24.10.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Można. Szczególnie u kobiet z nieregularnymi cyklami trudno przewidzieć termin owulacji opierając się na kalendarzu. A nawet jesli kobieta ma regularne cykle, owulacja może się 'przesunąć' pod wpływem np. stresu czy choroby.

25.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Uprawiając seks podczas menstruacji również można zajść w ciążę ale musi się na to złożyć wiele czynników. Znam lekarzy którzy na antenie tv mówią otwarcie że to najlepszy sposób antykoncepcji i nie ma szans na zajście w ciążę

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nawet u kobiety, która ma regularne miesiączki nigdy nie ma pewności, że w tym cyklu owulacja nie przesunie się trochę do tyłu. Dodatkowo plemniki mają zdolność przeżywania w ciele kobiety przez wiele dni. Oczywiście w czasie miesiączki prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia jest mniejsze niż w innych dniach cyklu, jednak nadal istnieje. Dlatego warto stosować antykoncepcję nawet podczas krwawienia.

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Jedna z dziwniejszych metod antykoncepcyjnych, niestety wciąż popularna u pewnej części naszego społeczeństwa. Seks w trakcie miesiączki jak najbardziej moze skończyc się ciążą. Należy pamiętać, że plemniki w ciele kobietyt mogą przetrwać nawet kilka dni, a miesiaczki u kobiety mogą być nieregularne.

2.11.2012 przez Jadwiga Nowierska - Student: liceum
obalam

można zajść w ciążę, ale jest mniejsza szansa. Oczywiście zależy to od organizmu kobiety i od jakości nasienia partnera.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

można, nawet przy regularnych cyklach moze zdarzyć sie przesunięcie owulacji z powodów takich jak stres, wysiłek fizyczny, gorące kąpiele. plemniki zaś przeżywaja max 8-10 dni w drogach rodnych kobiety.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Zajście w ciążę podczas okresu jest mało prawdopodobne, jednak nie zupełnie niemożliwe. Ma na to wpływ wiele czynników jak długość cyklu, czas przeżycia plemników oraz sytuacje wpływające na termin wystąpienia owulacji

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

Zależy od długości cyklu kobiety jeśli jest to krótki cykl np 20 dniowy a miesiączka 5-6 dniowa to w ostatnich dniach miesiączki występują dni płodne a więc może już dojsć do zapłodnienia

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

To zależy od predyspozycji kobiety i mężczyzny. Nie które kobiety mogą być płodne (zabrz. hormonalne) a drugie będę nie płodne. Tak samo od mężczyzn u jednych polemiki żyją 24h a u drugiego 72 h

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Seks podczas okresu to temat dość kontrowersyjny i owiany wieloma mitami. Niektóre pary w ogóle się na niego nie decydują, innym natomiast sprawia to dużą przyjemność. Są też osoby decydujące się na współżycie w czasie miesiączki, ponieważ uważają że ochroni je to przed niechcianą ciążą.

Seks w czasie okresu bywa dla kobiety bardzo odprężający i przyjemny. Często też łagodzi dolegliwości związane z menstruacją. Z drugiej strony może stwarzać ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Dlatego po stosunku należy się dokładnie umyć.

Niestety krwawienie miesiączkowe nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Aby jej uniknąć również w tym okresie należy korzystać z antykoncepcji.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nigdy nie można mieć pewności ze względu na nieregularne cykle dużej liczby kobiet oraz na to, że plemniki potrafią przeżyć narządach rodnych kobiety parę dni. Wiadomo, że prawdopodobieństwo jest mniejsze niż np, w pierwszej połowie cyklu, ale dla pewności lepiej zastosować dodatkową formę antykoncepcji.

25.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas miesiączki jest bardzo małe. Ale… Jeśli cykle są nieregularne, nie można dokładnie przewidzieć momentu owulacji (uwalniania komórki jajowej zdolnej do zapłodnienie).

20.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Można, jeśli spełnione są poniższe warunki:

1. Kobieta ma nieregularne cykle, a nie używając odpowiednich metod nie jest w 100% pewna, że krwawienie jest miesiączką, a nie krwawieniem śródcyklicznym.

2. Miesiączka nie jest fizjologiczna, czyli trwa dłużej niż 5 – 6  dni. Wtedy, przy jednoczesnym niefizjologicznym skróceniu pierwszej fazy cyklu miesięcznego (okresu przedowulacyjnego) plemniki zdeponowane pod koniec dłuższej miesiączki mogą dotrwać do owulacji, co może skończyć się ciążą. Ale tylko w przypadku krótkiego cyklu.

3. Pierwsza faza cyklu (faza przedowulacyjna) jest krótka, co jest obserwowane u niektórych kobiet i nie jest patologią, lecz obliguje do wstrzemięźliwości seksualnej od 3-4 dnia cyklu w przypadku cykli np. 20-dniowych, gdyż w takich cyklach owulacja może wystąpić krótko po zakończeniu krwawienia, a biorąc pod uwagę długość przeżycia plemników - średnio 72 godziny, istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia świeżo uwolnionej komórki jajowej przez plemniki przetrwałe w drogach rodnych kobiety.

Wszyscy Pogromcy zakładają, że 90% kobiet ma cykle nieregularne, a to jest nieprawda. Większość przecież miesiączkuje regularnie. Przy jednoczesnym zastosowaniu kilku metod obserwacji (termiczna, obserwacja wysokości szyjki, obserwacja śluzu i kilka jeszcze innych) bez problemu można przewidzieć moment owulacji i nie ma możliwości pomylenia jej z krwawieniem śródcyklicznym. Jeśli kobieta jest rozważna i dobrze zna swój organizm to dokładnie wie, że jeśli naraża się na czynniki mogące wpłynąć na deregulację cyklu (stres, wysiłek fizyczny, infekcja, gorące kąpiele) to wynikiem tego może być wcześniejsze wystąpienie owulacji. I w takim momencie seks w trakcie miesiączki nie jest najlepszym pomysłem. Ale przecież większość kobiet nie podlega wielkim stresom ani wysiłkom fizycznym, większość nie ma ciężkich infekcji ani nie zażywa długotrwałych gorących kąpieli, zatem cykle ma regularne. Jednak taka obserwacja wymaga sporo wysiłku, również intelektualnego. A prościej jest połknąć tabletkę lub nalepić plaster narażając się na powikłania, bo nie trzeba niczego obserwować, notować, spać z termometrem przy łóżku, badać śluzu, szyjki,  zastanawiać się. Można biec, biec i ciągle się wszędzie spieszyć.

Jeżeli kobieta obserwuje swój organizm co najmniej 3 miesiące, to może stwierdzić, czy jej cykle są wystarczająco długie, aby móc kochać się w trakcie miesiączki, a także w kolejne dni, zaliczane do tzw. „niepłodności przedowulacyjnej”. Przy dłuższych, kilkuletnich obserwacjach kobiety znają swoją fizjologię na tyle, że naturalna metoda regulacji poczęcia staje się nie tylko ekologiczną i pozbawioną działań niepożądanych metodą, lecz również może okazać się metodą bardziej skuteczną. Wynika to z faktu, iż znane są z literatury przykłady niepożądanych poczęć, do których dochodzi pomimo stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Reasumując, zdrowa, rozważna i zorientowana w swoim organizmie kobieta nigdy nie zajdzie w ciążę kochając się w trakcie miesiączki, jeśli są spełnione trzy poniższe warunki:

1. Kobieta ma cykle regularne, a używając odpowiednich metod jest w 100% pewna, że krwawienie jest miesiączką, nie krwawieniem śródcyklicznym. Istotą miesiączki jest złuszczanie się endometrium, które urosło w trakcie poprzedniego cyklu. Jeśli nie ma endometrium, nie ma możliwości aby w danym momencie zapłodnione jajo uległo implantacji.

2. Miesiączka jest fizjologiczna i trwa 5 – 6  dni. Jeśli trwa dłużej, to przy jednoczesnym skróceniu pierwszej fazy cyklu miesięcznego (okresu przedowulacyjnego) plemniki zdeponowane w trakcje końca dłuższej miesiączki mogą dotrwać do owulacji, co może skończyć się ciążą. Ale tylko w przypadku skróconego cyklu.

3. Pierwsza faza cyklu (faza przedowulacyjna) jest odpowiedni długa, bo jeśli jest krótka (20 dniowe cykle) to obliguje do wstrzemięźliwości seksualnej od 3-4 dnia cyklu. W takich cyklach owulacja może wystąpić krótko po zakończeniu krwawienia, a biorąc pod uwagę długość przeżycia plemników - średnio 72 godziny, istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia świeżo uwolnionej komórki jajowej przez plemniki przetrwałe w drogach rodnych kobiety.

Źródło: Położnictwo i ginekologia. T. Pisarski. PZWL. ISBN: 83-200-2726-8; Niepłodność. T. Pisarski, M. Szamatowicz, PZWL, Warszawa 1997, ISBN: 83-200-2126-X; Antykoncepcja. Metody - Zastosowanie – Poradnictwo. K. Meisenbacher. Red. wyd. pol. T. Pertyński. T. Zyss. MedPharm, Wrocław 2008, ISBN: 978-83-60466-29-2.