Od siedzenia na kamieniu można nabawić się wilka

Często tak słyszymy. Czy to prawda?

Próby weryfikacji mitu (5)

13.09.2012 przez Łukasz Sołtysiak - Lekarz: lekarz
obalam

Bzdura straszna. Żeby złapać wilka trzeba iść do lasu i zastawić sidła. Samo siedzenie na kamieniu nie wystarczy.

14.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
potwierdzam

"Złapać wilka" to inaczej złapać zapalenie pęcherzyka moczowego. Nagłe zmiany temperatury obniżają odporność, a co za tym idzie zwiększają ryzyko infekcji dróg moczowych. Siadanie na zimnym jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet. Cewka moczowa u pań jest zdecydowanie krótsza niż u mężczyzn, dzięki czemu bakterie mają ułatwiony dostęp do wnętrza organizmu. W tym przypadku panów chroni anatomia. Załączam link na ten temat.

14.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

to można wytłumaczyć tak, siedzenie na zimnym kamieniu powoduje zapalenie pęcherza a że to bardzo stare powiedzenie to trzeba zrozumieć rzecz że wtedy były wychodki gdzieś pod lasem a częste oddawanie moczu powodowało częste wędrówki do wychodka, inna sprawa gdy chodzi o gruźlicę skóry tego niestety nie dostanie się od siedzenia na kamieniu tylko przez prądki gruźlicy

26.09.2012 przez Paulina Kasińska - Inny: Lekarz weterynarii
potwierdzam

potwierdzenie z autopsji- obniżenie temperatury i zapalenie pecherza gotowe.

27.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Jeśli chodzi tutaj o zapalenie pęcherza , to jest prawda. Pamiętam jak w podstawówce nauczycielka krzyczała na nas ,żebyśmy nie siadali na podłodze :) Jak byłam dzieckiem to zdarzyły mi się przypadki zapalenia pęcherza , właśnie przez siedzenie na schodach , chodnikach.

7.10.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Jeśli założymy, że „wilk” to synonim zapalenia dolnych dróg moczowych (cewki moczowej i/lub pęcherza moczowego) to wydaje się to mało prawdopodobne. Oczywiście nie przeprowadzono w tym celu żadnych badań klinicznych, zatem rozstrzygnięcie tego mitu w oparciu o EBM jest niemożliwe. Trzeba byłoby zrekrutować 2000 kobiet, połowę z nich posadzić na zimnym, a połowę na ciepłym kamieniu. Jednocześnie należałoby ujednolicić warunki badania, rodzaj ubrania, wiek, kształt pośladków, kształt kamienia, jego rodzaj, sposób i czas siedzenia, dietę, rasę i wiele, wiele innych zmiennych. Takie kliniczne badanie byłoby dość trudne do przeprowadzenia, ale nie niemożliwe.

Z punktu widzenia patofizjologii wyziębienie organizmu rzeczywiście może mieć wpływ na ujawnienie się niektórych typów infekcji. Jednak w omawianym przykładzie możemy przyjąć, że:

  1. o ile temperatury kamieni w naszej szerokości geograficznej raczej nie należą do najniższych,
  2. o ile czas przesiadywania na kamieniu zwykle nie jest długi,
  3. o ile kształt zimnego kamienia zwykle uniemożliwia jego bezpośredni kontakt z cewką moczową i/lub pęcherzem moczowym,

to przycupnięcie na kamyku, przy założeniu, że jesteśmy w pełni zdrowia z całą pewnością nie spowoduje ww. wilka. Gdyby tak rzeczywiście było, to przez wieki pustynni Beduini, ludzie północy oraz Eskimosi wyginęliby już dawno, ponieważ nie używają krzeseł.

Myślę, że mit powstał z tego powodu, że dawniej ludzie stosunkowo często siedzieli na kamieniach, na ziemi, a i infekcje dróg moczowych były dość popularne. Zatem z tych 2 grup został utworzny wspólny podzbiór, czyli mit o wilku i kamieniach. Najpewniej i Pogromcy, którzy potwierdzili ten mit również należą do tego podzbioru.