Krwioplucie od razu oznacza raka płuc

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (23)

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Krwioplucie nie oznacza od razu raka może wystąpić przy wielu innych chorobach układu oddechowego i nie tylko, na przykład w niewydolności serca czy gruźlicy

26.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Nie, inne choroby są w linku.

26.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

nie zawsze krwioplucie oznacza raka płuc, mogą to być objawy zapalenia płuc, gruźlicy czy zatorowość płucną. Jednak objawy te są niepojące i należy się niezwłocznie udać do lekarza.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Krwioplucie nie oznacza tylko nowotworu. Krwioplucie może występować jako objaw w szeregu innych chorób. Niektóre z nich to: zapalenie oskrzeli lub płuc, rozstrzenie oskrzeli, gruźlica, zatorowość płucna, urazy jatrogenne płuca, niewydolność płuca. Niemniej, taki objaw powinien zawsze być powodem zgłoszenia się lekarza i przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

26.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Krwioplucie nie oznacza od razu raka płuc. Są jeszcze inne choroby, w których można zaobserwować taki objaw: zapalenie oskrzeli, gruźlica, bakteryjne zapalenie płuc. W podręcznikach do interny (np. "Chorobach wewnętrznych" pod redakcją prof; Szczeklika) można znaleźć jeszcze parę innych, rzadszych przyczyn.

Zawsze należy wziąć pod uwagę nowotwór płuca i wykluczyć jego obecność w czasie diagnostyki.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Krwioplucie niekoniecznie musi oznaczać raka. Przyczynami krwioplucia mogą być także zapalenie płuc, gruźlica, zatorowość płuc, niewydolność serca, choroby autoimmunologiczne i wiele innych. Niemniej, ponieważ wiele z tych chorób stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, każdy przypadek krwioplucia należy diagnozować w warunkach szpitalnych

26.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Może choćby spowodowane np POchP

27.10.2012 przez Mateusz K - Inny: Leń Patentowy
obalam

Nie, krew może brać sie z podrażnionego przełyku lub z innych kawałków przewodu pokarmowego (górnego). Nie musi byc z płuc.

29.10.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Krwioplucie od razu nie oznacza raka płuc. Krwioplucie jest objawem klinicznym również innych chorób nienowotworowych takich jak: gruźlica, zapalenie oskrzeli bądź płuc, rozstrzenie oskrzeli etc.

30.10.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Nie. Krwioplucie to tylko objaw, może oznaczać raka płuc ale też inne choroby jak gruźlica czy bakteryjne zapalenie płuc.

31.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Niestety nie, krwioplucie to np gruźlica

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Krwioplucie nie oznacza raka, aczkolwiek może. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza i przeprowadzić diagnostykę bo jest to objaw niepokojący.

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

Nie, jest wiele chorób, które przejawiają się krwiopluciem. Więcej informacji w dołączonym linku.

18.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Krwioplucie nie jest oznaką raka płuc. Jest to objaw innych chorób układu oddechowego, np. gruźlicy, pojawienie się krwistej/ rdzawej wydzieliny może też sugerować zapalenie płuc. W przypadku wystąpienia takiego objawy nie wolno go zbagatelizować i należy udać się do specjalisty.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Wśród częstych przyczyn krwioplucia wymienia się: zapalenie i rozstrzenie oskrzeli, rak płuca, gruźlicę i bakteryjne zapalenia płuc.

Do umiarkowanie częstych zalicza się: zatorowość płucną, niewydolność lewokomorową serca, inne nowotwory pierwotne płuc, urazy płuca oraz przyczyny jatrogenne, czyli np. po zabiegach.

Rzadkie przyczyny to m.in.: grzybica kropidlakowa, skazy krwotoczne, choroby zastawek serca, choroby pasożytnicze, nadciśnienie płucne, choroby układowe, ciało obce w drogach oddechowych, działanie niepożądane leków i inne.

23.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Moze oznaczac raka pluc, ale nie musi. Kriowplucie jest po prostu spowodowane przerwaniem ciagosci naczynia krwionosnego w plucach- moze miec przyczyne naczyniowa, moze to byc uszk mechaniczne, itd. Przyczyn jest multum, w artykule przeze mnie zalaczonym szystkie one sa wymienione.

23.11.2012 przez Jolanta Małczak - Inny: ..
obalam

Nie, równie dobrze może wystąpić w momencie gruźlicy, czy gdy mamy krawaienie w obrębie krtani, jamy ustnej.

29.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Choroby, w których może występować krwioplucie (od najczęstszych do najrzadszych):

zapalenie oskrzeli

rozstrzenie oskrzeli

rak płuca

mukowiscydoza

gruźlica

zapalenie płuc bakteryjne

zatorowość płucna

niewydolność serca lewokomorowa

urazy płuca (w tym jatrogenne np. po bronchoskopii)

aspergiloma

skazy krwotoczne

zwężenie zastawki mitralnej

zakażenie pasożytnicze

nadciśnienie płucne

kolagenozy zwłaszcza zespół Goodpasture'a, ziarniniak Wegenera, toczeń rumieniowaty układowy

ciało obce w drogach oddechowych

hemosyderoza

skrobiawica płuc

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

Najczęściej do krwioplucia dochodzi w wyniku: stanu zapalnego z następową proliferacją naczyń, mających zwiększoną skłonność do krwawienia (gruźlica, rozstrzenie oskrzeli), naciekania naczyń i ich uszkodzenia w procesach nowotworowych

wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku serca, powodującego nadciśnienie płucne (zwężenie zastawki mitralnej, niewydolność serca lewokomorowa)

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Najczęściej do krwioplucia dochodzi w wyniku:

stanu zapalnego z następową proliferacją naczyń, mających zwiększoną skłonność do krwawienia (gruźlica, rozstrzenie oskrzeli)

naciekania naczyń i ich uszkodzenia w procesach nowotworowych

wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku serca, powodującego nadciśnienie płucne (zwężenie zastawki mitralnej, niewydolność serca lewokomorowa)

22.12.2012 przez Agata Olejniczak - Student medycyny: IV rok
obalam

Nie, są inne jednostki chorobowe związane z krwiopluciem. Jednak wymaga NATYCHMIASTOWEGO zgłoszenie si do lekarza. bo najczęstszymi przyczynami jest rak płuca i gruźlica

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Jest wiele możliwych powodów krwioplucia. Zaobserwowana w plwocinie krew może pochodzić z układu oddechowego, z jamy ustnej, nosowo-gardłowej czy górnego odcinka przewodu pokarmowego, np. z pękniętego żylaka przełyku.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Krwioplucie bardzo często jest przyczyną gruźlicy

2.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Krew w plwocinie może pochodzić z różnych „pięter” górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego, co może być związane z bardzo wieloma stanami chorobowymi. Przyczynami krwioplucia mogą być: choroby jamy ustnej i przyzębia, choroby nosogardzieli, zapalenie płuc, gruźlica, pylica, POChP, zatorowość płuc, nowotwory płuc, niewydolność serca, znaczny niedobór witaminy C (szkorbut), witaminy K (choroby przebiegające ze znacznym uszkodzeniem wątroby), niektóre skazy naczyniowe. Krwioplucie nie musi jednak oznaczać istotnej patologii. Może być również wynikiem tzw. „przygryzienia” własnego języka lub błony śluzowej policzka. Rzadko natomiast krwioplucie związane jest z chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak: choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy oraz żylaki przełyku. Krwioplucie może też być związane z mechanicznym uszkodzeniem jamy ustnej lub gardła, na przykład połkniętą niefortunnie ością.

Źródło: http://pulmonologia.mp.pl/objawy/show.html?id=70469