Napojem sporządzonym z buraka ćwikłowego i wody oczyszczonej można wyleczyć nowotwór

W ciężkich przypadkach np. nowotworze, białaczce próchnicy kości, należy pić pół na pół, co 4 godziny aż do całkowitego wyleczenia mieszaninę koncentratu Krakus i wody oczyszczonej. ???

Próby weryfikacji mitu (8)

19.09.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
obalam

Jeżeli taka mieszanka byłaby skutecznym lekiem na nowotwór to w szpitalach pacjenci spożywaliby to codziennie - a tak nie jest. Moim zdaniem obalony.

27.09.2012 przez Witek Michałkowski - Inny: Freelancer
obalam

nie wierze! burak zawiera wiele drogocennych składników, ale nie przeceniałbym jego możliwości. wiele osób, które w miarę regularnie jada buraczki zapada przecież na raka.

1.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Nie można.

Mit jest szczególnie szkodliwy, bo na nieszczęściu ludzkim żerują rozmaici szarlatani, próbując wmawiać, że pseudoterapie, czyli stosowanie buraków i innych warzyw, mają dobroczynne skutki. Ludzie chorzy chwytają się brzytwy, a to im niestety nie pomaga i kończy się tragicznie.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie jest to prawda, ale tonący brzytwy sie chwyta, wiec ludzie wierza we wszystko co moze im pomóc, gdyby istniał skuteczny srodek w postaci takiego napoju to nie byloby obecnie problemow z nowotworami

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Buraczane antocyjany (barwniki należące do polifenoli, czyli bardzo silnych przeciwutleniaczy) czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Wspomagają więc układ krwionośny. Mają silne działanie antynowotworowe - neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki i przed rakiem, i przed starzeniem się.

31.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Burak zawiera betacyjany i antocyjany, bardzo silne przeciwutleniacze. Neutralizują one wolne rodniki, chroniąc komórki i przed rakiem, i przed starzeniem się. Podkreślam one CHRONIĄ a nie leczą. Wolne rodniki mogą wyzwalać nowotworzenie w komórkach zdrowych, ale jak mamy już zmutowane komórki, które się dzielą zwalczanie wolnych rodników nic tu nie pomoże.

16.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Jeśli leczenie nowotworów byłoby tak proste to ta choroba nie zabijałaby tak wielu osób. Niestety ani burak, ani woda nie zawieraja cudownych substancji leczących tę chorobę.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Raczej taki lekki domowy sposób nie zahamuje szybkiego wzrostu złośliwych zmutowanych komórek, wiec niestety muszę obalić ten mit.

27.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Sok z buraka zawiera duże ilości wapnia, cynku, magnezu, potasu, jest źródłem dwóch rzadkich metali: rubidu i cezu. Obfituje również w związki azotowe, kwas foliowy, antocyjany, betacyjany, betaninę. Wymienione składniki buraka powodują, że może on wykazywać pewne właściwości przeciwnowotworowe, bakteriobójcze, przeciwkrzepliwe, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, może mieć pewne właściwości wykrztuśnie. Może również poprawiać funkcjonowanie wątroby, przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego, ale mimo to nie spełnia definicji "leku". Nasz Portal opiera się o twarde naukowe dowody, a wedle aktualnie obowiązujących zasad leczenia opartych o EBM żadnego z wyżej opisanych związków nie wlicza się do substancji standardowo wykorzystywanych w lecznictwie u ludzi. Pamiętajmy zatem, że wszystkie działania buraka nie powinny zastąpić stosowania klasycznych leków o udowodnionym działaniu, a przede wszystkim nie powinny zastąpić wizyty u lekarza.

Źródło: Praw farmaceutyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 126, poz. 1381)