Soda oczyszczona jest najlepsza na zgagę

½ łyżeczki sody oczyszczonej do ust i popić szklanką wody.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

5.11.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Przyczyny zgagi według doc Wiesława Tarnowskiego "Głównie osłabienie mięśnia zwieracza przełyku znajdującego się w miejscu łączenia się przełyku z żołądkiem. Normalnie mięsień ten rozkurcza się, gdy połykamy jedzenie i kurczy, gdy pokarm dostanie się do żołądka. Bywa, że zwieracz wiotczeje i wtedy przełyk nie jest szczelnie izolowany od żołądka. Treść żołądka, wymieszana z sokiem trawiennym, którego składnikiem jest m.in. kwas solny, zarzucana jest do przełyku i wywołuje ból i zgagę. Ponieważ żołądek zaczyna produkować więcej soków trawiennych, gdy trafia do niego jedzenie, zgaga zwykle pojawia się po obfitym posiłku. Ale nie musi być ona związana z chorobą czy złą pracą układu pokarmowego. Wywołują ją też pewne leki przyjmowane na pusty żołądek (np. Aspirin, Ibuprofen). Przyczyną zgagi bywa palenie papierosów, bo nikotyna pobudza wydzielanie kwasu solnego. Zgaga bywa też pokutą za folgowanie sobie przy stole - obfite posiłki, tłuste, słodkie upośledzają opróżnianie żołądka, a gdy jedzenie zalega, nadtrawione przez soki trawienne może powracać do przełyku. Zgaga może się również pojawić po wypiciu herbatki z mięty pieprzowej, działa ona bowiem rozkurczowo na dolny zwieracz przełyku." Soda chwilowo przyniesie ulgę na zgagę neutralizując kwasowość z żołądka, natomiast jest to złudne bo w rezultacie nasila ona produkcję kwasu

6.11.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Soda oczyszczona neutralizuje kwaśne pH żoładka - po jakimś czasie produkcja kwasu się nasila i problem wraca.

Obecnie leczenie opiera się raczej na lekach hamujących produkcję kwasu solnego - głownie inhibitorach pompy protonowej.

6.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Soda oczyszczona podnosi pH w żołądku dzięki czemu usuwa uczucie zgagi. Nie należy jej jednak stosować zbyt często i w dużych ilościach.

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Owszem, teoretycznie soda zobojetni nam nadmiar kwasu w zoladku i przyniesie CHWILOWA ulge, niemniej zoladek zeby zrownowazyc dzialanie zobojetniajace sody wydzieli jeszcze wiecej kwasu, co moze byc bardzo nieprzyjemne w skutkach. Na zgage nalezy stosowac leki do tego przeznaczone, np inhibitory pompy protonowej.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie polecam używania sody oczyszczonej na zgagę, oczywiście zadziała gdyż zajdzie prosta reakcja zoobojętniania:

HCL + NaHCO3 -> NaCl + H2O + CO2

problem właśnie w powstającym dwutlenku węgla który napompuje nam zołądek, przyprawi nas o straszne odbijanie i wzdęcia co raczej do przyjemnych nie należy.

Zdecydowanie bardziej wskazane jest stosowanie inhibitorów pompy protonowej np. omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol lub słabiej działających blokerów receptora h2 np ranytydyny.

źródła: podręcznik do chemii dla gimnazjum

http://www.doz.pl/leki/p3016-Helicid

http://www.ranigast.pl/

4.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

Soda mająca odczyn alkaliczny może tymczasowo z neutralizować kwaśne pH żołądka, jednak efekt szybko minie.

6.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Soda oczyszczona z wodą pomoże ci zneutralizować kwasy żołądkowe, jednak możesz to stosować tylko sporadycznie. Regularne użycie może znacznie podwyższyć spożycie soli (soda oczyszczona ma w sobie bardzo dużo soli). Aby pozbyć się zgagi wypija się szklankę wody zmieszanej z 0,5-1 łyżeczką soli oczyszczonej.

Najlepszą na zgagę jest stosowanie inhibitorów pompy protonowej np. bioprazol, omeprazol, polprazol, controloc etc. lub blokery receptora H2 (antagoniści receptora H2) np. ranitydyna, ranigast, Riflux etc.

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jest to jeden z domowych sposobów, który poprzez neutralizację kwasów z żołądka zmniejsza dolegliwości, jednak nie jest to sposób najlepszy. Dużo bezpieczniejsze i skuteczniejsze leki można dostać w aptece.

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Neutralizuje kwaśne pH soku żołądkowego, ale skutkiem ubocznym są np. wzdęcia.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy i gdy jest spożywana, neutralizuje kwasy w żołądku. Zasadniczo, jest to naturalny środek anty-kwasowy. Jednak należy być bardzo ostrożnym przy korzystaniu z sody oczyszczonej. Jeśli bowiem zastosujemy je zbyt wiele, będzie całkowicie neutralizować kwasy żołądkowe i zatrzyma proces trawienia. Może to spowodować bardzo silne dodatkowe dolegliwości.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Soda posiada kilka zastosowań medycznych i zdrowotnych. Jest spożywana w roztworze z wodą w celu łagodzenia niestrawności, zgagi i nadmiernej kwasowości w żołądku.

24.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Potwierdzam, ale... tylko doraźnie, Stosowanie tego "sposobu" długoterminowo powoduje nadmierne podniesienie pH w żołądku, a to oznacaz bardzo poważne problemy.