len pity codziennie naczczo leczy jelita i żołądek

zgadzacie się?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

10.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Len jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, znany już 6 tysięcy lat p.n.e. Surowcem leczniczym są nasiona lnu: Semen Lini, nazwa spolszczona: siemię lniane. Działają one osłaniająco i regenerujaco na błonę przewodu pokarmowego i dlatego też od niepamiętnych czasów są stosowane w stanach zapalnych przewodu pokarmowego jak również w chorobie wrzodowej zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Obecnie istnieje szereg znakomitych leków, które likwidują wymienione choroby. Niemniej jednak, siemię lniane jako czynnik wspomagający terapię ciągle jest stosowane.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W lecznictwie wykorzystywane są zarówno całe nasiona, jak i wytłaczany z nich olej oraz wytłoki, czyli tzw. mączka lniana. Stosuje się je zewnętrznie do okładów albo w postaci mazideł i wewnętrznie.

Siemię lniane znane jest przede wszystkim z dobroczynnego działania w chorobie wrzodowej. Zawarte w nasionach śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniąc je przed agresywnym kwasem solnym i zmniejszając odczyny zapalne. Siemię jest tez dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli, ale pomaga także w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Olej lniany przyspiesza regeneracje naskórka i błon śluzowych, ale najbardziej ceniony jest za to, ze obniża poziom lipidów i cukru we krwi.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Wyciągi wodne z nasion lnu zawierają śluz o dużej lepkości i odporności na czynniki hydrolizujące. Po podaniu doustnym powleka on przełyk i ścianę żołądka, utrzymuje się w nim długo i chroni przed związkami drażniącymi, zwłaszcza przed bezpośrednim zetknięciem z silnym kwaśnym sokiem żołądkowym. Nie trzeba go pić koniecznie na czczo żeby działał.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Całe lub zmielone siemię lniane można więc stosować w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, oddechowego i moczowego, przygotowując z nich napary. Przy chorobach reumatycznych i skórnych doskonale sprawdzają się kataplazmy, stosowane zewnętrznie.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Odwar z nasion lnu ma bardzo częste zastosowanie jako środek powlekający w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Stosowany jest także jako lek chroniący żołądek przy stosowaniu salicylanów (polopiryna, aspiryna itd.) i przy kuracji antybiotykowej.

23.09.2013 przez Marek Nowak - Inny: Kucharz
potwierdzam

Zgadzam się z przedmówcami i przedmówczyniami. Dodam tylko, że olej lniany powinien być odpowiednio przechowywany i wytłaczany, tak aby zachował właściwości zdrowotne.