Płukanie gardła roztworem soli zmniejsza jego ból.

Prawda to czy fałsz, jak działa taki roztwór na gardło w stanie zapalnym?

Próby weryfikacji mitu (16)

16.09.2012 przez Karolina P - Student: farmacja
obalam

woda z solą działa odkażająco na błony śluzowe,(może tez je podrażniać),ale bólu na pewno nie zmniejsza

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
potwierdzam

Część bakterii nie wytrzymuje tak słonego środowiska przez co umiera co odrobinę pomaga, ale na dłuższą metę podrażnia gardło.

17.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

przetestowałem na sobie bólu nie zmniejszyło ale pewnie bakterie czy wirusy trochę przetrzebiło, wg starszych ludzi ulga przychodzi później

22.09.2012 przez Abusus - δηλητήριο
obalam

Roztwór soli nie wpływa na zniesienie bólu, ale z pewnością ma działanie dezynfekujące. Oczywiście przy roztworach o niewielkim stężeniu. Bardziej stężone roztwory sprawiają, iż działanie jest silnie drażniące błony śluzowe gardła (denaturacja chociażby), a słony smak na tyle dotkliwy, że w zasadzie może odciągać uwagę od bólu gardła.

5.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
potwierdzam

roztwór z soli jest świetnym domowym środkiem w przypadku bólu gardła, gdyż odkaża błonę śluzową gardła a co za tym idzie przyspiesza jego zdrowienie:)a w konsekwencji zmniejszy ból gardła jeśli poradzi sobie z patogenem:)

18.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Ani jony chlorkowe ani sodowe nie działają przeciwbólowo lub znieczujająco. Przepłukiwanie ma na celu usunięcie nadmiaru bakterii co sprzyja wyzdrowieniu.

Ewentualnie płukanie gardła zimnym roztworem soli zmniejszyłoby obrzęk zapalny a przez to zredukowało napięcie tkanek co w efekcie zmniejszałoby ból.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Gdy przyczyną bólu gardła są powtarzające się przewlekłe zapalenia gardła, zatok przynosowych - co objawia się to zaczerwienieniem i wysuszeniem tylnej ściany gardła - staramy się wówczas utrzymać śluzówkę gardła w odpowiedniej wilgotności. Należy płukać gardło roztworem soli kuchennej o temperaturze 37 C

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Sól działa łagodnie odkażająco, ale nie łagodzi bólu.

26.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Domowy sposób na ból gardła i skuteczny. Już niejednokrotnie korzystałam z tej metody i rzeczywiście systematyczne płukanie uśmierzało ból.

26.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Wielokrotnie to sprawdziłam. Kiedy byłam dzieckiem na ból gardła zalecano płukanie wstrętnym płynem Gargarin (chyba?) lub właśnie wodą z solą. Wolałam sól, też byście woleli

2.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Płukanie gardła roztworem soli zmniejsza zapalenie , ból ale trzeba bo stosować 4* dziennie i myślę , że długo .Ale pomaga .

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Sól wyciąga wilgoć uniemożliwiając bakteriom rozmnażanie, a słone środowisko je po prostu zabija. W końcu to przy użyciu soli dawniej konserwowało się mięso

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Ten ludowy sposob dzisiaj jest nawet polecany przez niektorych lekarzy. Sol powoduje odkazenie gardla, a co za tym idzie, jest sznsa na zmniejszenie stanu zapalnego i bolu.

18.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jednym ze sposobów łagodzenia bólu gardła jest płukanie gardła roztworem soli kuchennej o temperaturze 37 stopni Celsjusza lub odpowiednimi płukankami dostępnymi w aptece bez recepty (np. Gargarin).

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Płukanie gardła wodą z solą jest jednym z domowych sposobów na uśmierzenie bólu. Z własnego doświadczenia wiem że skutecznym

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Niektórzy z nas lubią płukać gardło roztworem soli kuchennej. Wydaje się, że ma to niewielki sens, gdyż słaby roztwór nie odkazi gardła. Jeśli natomiast użyjemy bardziej stężonego roztworu, zaszkodzi to rzeczywiście wirusom czy bakteriom, ale jednocześnie podrażni delikatną i uszkodzoną już przez infekcję błonę śluzową.

6.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia

  Przeszukałem piśmiennictwo. Zarówno w przeziębienu, którego elementem jest zapalenie gardła, jak w paciorkowcowym zapaleniu gardła, nie znalazłem dowodów na działanie przeciwbólowe płukania roztoworem soli. W przeziębieniu zaleca się płukanie nosa. Nie mniej z praktyki wiadomo też, że w bólu gardła ulgę może przynieść ssanie cukierków lub leki w aerozolu. Niektórzy chorzy czują się lepiej po płukaniu gardła roztworem soli kuchennej czy płynu dezynfekującego do płukania gardła zawierającego np. chlorheksydynę. Tradycyjnie stosuje się roztwór zawierający od 1/4 do 1/2 łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody.

  Podsumowanie aktualnego review brzmi następująco: "Nonpharmacologic therapies such as salt water gargles are often recommended on the basis of anecdotal response, though there are no studies to confirm that these are effective for sore throat pain relief"

  Dynamed 2013 

  Zatem mamy za mało dowodów by mit potwierdzić lub obalić. Czekamy.

   Piśmiennictwo: