Sok rośliny "Jaskółcze zielę" leczy kurzajki

Z dzieciństwa pamiętam taką sytuację, kiedy lekarz zalecił smarowanie kurzajek pomarańczowym sokiem wyciekającym z przełamanej łodyżki "Jakółczego ziela". Sok wypalił kurzajki

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

21.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Dużo osób potwierdza działanie tego soku na kurzajki, więc chyba działa. Ja nigdy nie miałam z nimi do czynienia, więc nie wiem.

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Glistnik jaskółcze ziele wciąż przez niektórych jest używany do usuwania kurzajek. Sok wypływający ze świeżych łodyg glistnika jest skutecznym lekarstwem na brodawki (kurzajki).

21.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jaskółcze ziele jest najpopularniejszym naturalnym lekiem na kurzajki. Wystarczy przełamać łodygę rośliny i posmarować kurzajkę sączącym się z niej żółtym mleczkiem. Czynność tę należy powtarzać możliwie często.

Zaleca się zakleić nasmarowane kurzajki plasterkiem: Glistnik jest zielem trującym i powinno się unikać spożywania go (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Wyjątkiem są zalecenia lekarzy w przypadku leczenia innych przypadłości tym zielem).

Największą zaletą tej metody jest jej przystępność. Jaskółcze ziele występuje na całym obszarze Polski i jest pospolitą rośliną polną. Jego nazwa powstała z ludowych przekonań, że zioło to wzrasta na przybycie jaskółek, a obumiera, gdy te odlatują.

22.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Sok z glistnika posiada silne właściwości podrażniające skórę. W medycynie ludowej sok z zioła był używany do usuwania kurzajek (dalej jest używany przez niektórych) oraz w leczeniu takich problemów skórnych, jak egzema i grzybica wywoływana przez dermatofity. W celu pozbycia się kurzajek wystarczyło posmarować wyciekającym sokiem ze złamanej łodygi glistnika taką kurzajkę czy brodawkę. Przed posmarowaniem kurzajki sokiem z glistnika, należało ją zmiękczyć, używając do tego ciepłej wody z mydłem. Następnie kurzajkę delikatnie wycierano do sucha ręcznikiem. Kurzajka znikała bezpowrotnie po kilkunastu dniach.

23.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

W medycynie ludowej wykorzystuje się świeży sok z tej rośliny do leczenia kurzajek

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Surowiec tego ziela, a szczególnie sok mleczny, zawierają alkaloidy, z których najważniejszą substancją jest chelidonina, sangwinaryna, saponiny, flawonoidy, enzymy oraz mało jeszcze poznany olejek lotny i inne ciała czynne, działające przeciwalergicznie, lekko narkotycznie, przeciw skurczowo. Obniżają też ciśnienie krwi. Składniki te działają częściowo przeciwbólowo i lokalnie znieczulająco, zaś sangwinaryna szczególnie bakterio- i grzybobójczo. Zabija nawet pierwotniaki.

Dzięki tym właściwościom świeży sok z glistnika służy do usuwania brodawek skórnych, zwanych kurzajkami.

Brodawki te, jak wiadomo; są pochodzenia wirusowego i mogą się przenosić na inne części ciała, a nawet na inne osoby. Zabieg ich usunięcia jest bardzo prosty. Wystarczy wyciekającym sokiem z złamanej łodygi glistnika posmarować dokładnie brodawki (oczywiście przed zabiegiem' należy je dostatecznie zmiękczyć ciepłą wodą z mydłem i wytrzeć w ręcznik). Po kilku lub kilkunastu dniach kurzajki znikną bezpowrotnie.

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

potwierdzam mit. Glistnik jaskolcze ziele powoduje blokowanie podzialow komorkowych w zakazonym obszarze oraz ogranicza replikacje wirusa brodawczaka.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Jak najbardziej. Ten sok ma właściwości przeciwwirusowe, więc jak najbardziej może zlikwidować HPV, odpowiedzialnego za kurzajki. W tym przypadku mądrość ludowa 1:0.

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Sprawdzonym i uznanym sposobem jest nacieranie kurzajki sokiem z łodygi glistnika jaskółcze ziele. Zawiera on bowiem naturalny cytostatyk. Roślinę tę można znaleźć na obrzeżach lasów, na łąkach, w ogrodach i przy drogach. Brodawkę smaruje się dwa razy dziennie żółtopomarańczowym sokiem wypływającym ze złamanej łodygi, aż zmiana zniknie lub odpadnie. Pod wpływem światła sok czernieje i zostawia plamy na dłoniach. Należy też uważać, żeby nie dostał się do oka.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Podobno taka terapia ma zastosowanie i jest w miarę skuteczna. W soku tej rośliny znajdują się sangwinaryna, protopina, chelidonina and chelerytryna które są enzymami proteolicznymi co umożliwia im rozpuszczanie zmiany.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Surowcem zielarskim glistnika jaskółcze ziele jest kwitnące ziele (Herba Chelidonii), z którego robi się odwar oraz stosuje w postaci nieprzetworzonej jako sok, np. na kurzajki oraz korzeń (Radix Chelidonii), z którego również robi się odwar. Ziele glistnika zawiera około 20 alkaloidów m.in. chelidoninę, sangwinarynę, a także aminy biogenne, kwasy organiczne (np. swoisty kwas chelidonowy), flawonoidy, olejek lotny i sole mineralne.

23.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale podobno - prędzej czy później - kurzajka zniknie.

Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

17.05.2013 przez Kacper Kozielecki - Student: Ratownictwo Medyczne
potwierdzam

Glistnik jest stosowany na kurzajki od wielu lat, bardzo często z dużym powodzeniem. Osobiście doświadczyłem znacznej poprawy już po paru dniach smarowania.

10.10.2013 przez Marek Żelachowski - Inny: Emeryt
potwierdzam

Miałem kolegę, który miał dziesiątki kurzajek na rękach. Okropność.

Jedna dziewczyna zabrała go kiedyś na spacer nad rzekę i tam narwała tego zielska i wysmarowała mu ręce. Powtórzyli to kilka razy i po kilku tygodniach kurzajki zniknęły. To było z 25 lat temu. Do dzisiaj ma spokój. Ale dziewczyna wyszła za innego.

12.08.2014 przez Anna Jusz - Inny: analityk
potwierdzam

Sama kiedyś tak wyleczyłam kurzajkę na stopie.

Parę dni i kurzajka, której dna nie było widać ()zanim dowiedziałam się co to próbowałam ją po prostu ze stopy wyciąć), po prostu wypadła.