Herbata miętowa nie pomaga na ból żołądka

bo podrażnia

Próby weryfikacji mitu (18)

17.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

herbata miętowa pomaga pod warunkiem że nie jest mocna a tzw lura

19.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Herbata miętowa nie pomaga na ból żołądka -> powoduje rozszerzenie zwieracza wpustu przez co może nawet ułatwić wymioty, "odbijanie" i refluks. Czyli w pewnych przypadkach jej stosowanie może być uzasadnione

27.09.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Mięta ma wiele właściwości leczniczych m.in. wspomaga watrobę, jednak jesli chodzi o żołądek- zakwasza ją a co za tym idzie nie uśmierza bólu.

10.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
potwierdzam

nie pomaga, bo zwiększa wydzielanie soku żołądkowego

18.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W 1990 FDA zakazało produkować preparaty z miętą jako leków pomagających w chorobach gastroenterologicznych z powodu braku dowodów na ich skuteczność. Są one dostępne jako suplementy, bo od suplementów nie wymaga się skuteczności.

Badania sugerują, że mieszanki ziołowe z między innymi miętą mogą zmniejszać refluks żółądkowo-przełykowy, pomagać w zespole jelita drażliwego,na bóle brzucha, nudności i wymioty.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Popularnością cieszą się krople miętowe, które podaje się na niestrawność. Działają rozkurczowo i przeciwbólowo. Przy dolegliwościach żołądkowych sięgnij również po napar z liści mniszka lekarskiego. Nie tylko pomoże na problemy żołądkowe, ale także wspomoże pracę wątroby. Zioła na niestrawność to także koper, rozmaryn i jałowiec. Koper włoski zalecany jest na bóle brzucha i kolki u dzieci. Rozmaryn warto dodać do tłustego jedzenia, zwiększy wydzielanie soków trawiennych. Przypisuje mu się również działanie wiatropędne. Na skurcze żołądka pomoże melisa, piołun i krwawnik. Trawienie usprawnią gorzkie warzywa zielone. Przyda się również słaba, gorzka herbata lub zielona herbata. Jeśli boli Cię żołądek, wypij napar z rumianku, który działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Skurcze żołądka powodują tępy i silny ból, który zniwelują zioła rozkurczowe. Takie działanie ma glistnik jaskółcze ziele. Stosuj go na problemy trawienne, stany zapalne jelit i żołądka oraz przy bolesnych skurczach jelit. Działanie rozkurczowe wykazuje także melisa. Skuteczne zioła na ból brzucha to także herbatka miętowa.

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Miętę możemy stosować w zaburzeniach trawienia, braku apetytu, skurczach żołądka, kolce jelitowej, chorobach wątroby i dróg żółciowych.

3.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Mięta ma wszechstronne działanie na dolegliwości z przewodu pokarmowego. Liście mięty pieprzowej pobudzają trawienie i powodują zwiększone wydzielanie żółci, co wpływa pozytywnie na pracę żołądka. Działa również rozkurczowo, co też ma znaczenie przy bólach brzucha.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Mieta ma dzialanie lagodzace i rozluzniajace, dziala lekko przeciwbolowo na sluzowke zoladka

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
potwierdzam

Nie pomaga poieważ stymuluje produkcję soku żołądkowego, a zatem ułatwia trawienie. Ból brzucha najczęściej jest związany z bolesnym jego skurczem w takich sytuacjach bardziej wskazane są leki przeciwbólowe i rozkurczające mięśniówkę.

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Herbata :

likwiduje wzdęcia i poprawia apetyt

działa bakteriobójczo, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, żółciotwórczo i żółciopędnie

pomaga podczas bezsenności oraz w bólach głowy

łagodzi dolegliwości związane z menstruacją

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
potwierdzam

Nie szukam w literaturze odpowiedzi - tam są szeroko opisane zbawienne działania herbaty miętowej na żołądek. Często miewam bóle żołądka , często piłam z tej okazji herbatę miętową ale NIGDY nie pomogła.

29.11.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
obalam

Mięta wspomaga na trawienie i dlatego pomaga na ból brzucha ale na żołądek nie

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Mięta łagodzi ból żołądka i pomaga w trawieniu. Ale nie należy herbaty słodzić tylko pić gorzką

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Mieta jest stosowana glownie na problemy z trawieniem, poniewazn pobudza wydzielanie soku zoladkowego. To z kolei moze powodowac podraznienie scian sluzowki zoladka a w rezultacie- bol.

17.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Herbata miętowa likwiduje wzdęcia, usprawniając pracę mięśni gładkich układu pokarmowego. Jak każdy ciepły napój, powoduje też relaksację skurczonych mięśni gładkich. Ich rozkurcz natomiast zmniejsza ból.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Herbata miętowa zmniejsza siłę i częstość skurczów żołądka co pomaga zwalczyć bóle tego narządu

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Herbata miętowa pomaga na ból żołądka.

Herbata miętowa wspomaga trawienie - przynosi ulgę po objadaniu się; pomaga na kolkę jelitową - mięta działa rozkurczowo, rozluźni napięte mięśnie; działa przeciwbólowo w czasie menstruacji - rozluźnia napięte mięśnie brzucha.

2.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Napar z mięty pieprzowej ma działanie rozkurczowe i to działanie w niektórych schorzeniach przebiegających z nasiloną spastyką mięśniówki przewodu pokarmowego może mieć właśnie działanie przeciwbólowe. Istnieją pewne obserwacje, że w dyskinezach dróg żółciowych, w zespole jelita drażliwego czy właśnie w dolegliwościach gastrycznych związanych na przykład ze stresem napar z mięty może mieć pewne działanie korzystne. Jednakże wciąż brak prawidłowo przeprowadzonych, dużych badań klinicznych w tej materii, co powoduje, że werdykt zostaje podtrzymany.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23091952; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21437019; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11418786; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12562459