Mycie zębów sodą oczyszczoną wybiela zęby

pasty już nie trzeba

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
obalam

Soda nie wybiela a ściera swoimi drobinkami szkliwo dając efekt wybielenia ale tylko na krótka metę..

19.09.2012 przez Ola G - Student: pasjonatka medycyny
obalam

Oczywiście prawdą jest że soda oczyszczona bardzo wybiela zeby, ale niestety również bardzo niszczy szkliwo, więc jeśli ktoś chce się ich pozbyć jest to najlepsza droga. Pasta jest niezbędna i nigdy nie należy z niej rezygnować

20.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Dr Kevin Sands, dentysta hollywoodzkich gwiazd, twierdzi, iż soda oczyszczona doskonale wybiela zęby, ale powinna być stosowana na wilgotną szczoteczkę do zębów i zmieszana z pastą, aby zneutralizować słonawy posmak.

20.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Poniżej praca naukowa oceniająca wybielający efekt sody oczyszczonej.

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Soda posiada właściwości wybielające, ale również niszczy szkliwo. Niewielkie ilości sody znajdują się w pastach dostępnych na rynku, ale jest ona równoważona innymi składnikami, dlatego nie szkodzą tak jak sama soda.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Może spowodować ze zęby staną się bielsze, ale spowoduje tez ze staną się słabsze przez niszczenie szkliwa, co powoduje więcej szkody niż porzytku

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Taka metoda przynosi jednak tylko krótkoterminowe korzyści. Wysokie stężenie sody oczyszczonej daje wprawdzie niewielki efekt wybielający, ale wpływa negatywnie na szkliwo. Po takich zabiegach zęby staną się słabsze i bardziej podatne na przebarwienia.

11.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

osobiście bym nie spróbowała myć zębów sodą oczyszczoną , dlatego że demineralizuje szkliwo i podrażnia zęby .

12.11.2012 przez ANNA MAŁEK - Student medycyny: 5 rok
potwierdzam

Podobno tak. Przez dwa tygodnie myc codziennie 1x a dla utrzymania efektu raz na tydzień. Tak powiedział dentysta, kwitując, że to na pewno lepsze dla szkliwa niż inne stosowane specyfiki. Na mnie nie podziałało.

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

Soda oczyszczona rzeczywiście wybiela zęby ale też bardzo niszczy szkliwo. Potwierdzam mit ale osobiście bym go nie stosowała. Są inne bezpieczniejsze metody wybielania

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Może wybielić zęby ale jest to krótkotrwały efekt i szkodzi zębom

18.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Badania wykazały, że pasty do zębów zawierające sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu) mają wyższą skuteczność w wybielaniu zębów niż pasty pozbawione tejże.

18.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit, ze soda oczyszczona wybiela zeby (ale tylko chwilowo), jednak wciaz powinno sie rzed 'wybielaniem' uzywac pasty do zebow, tylko ona bowiem pomoze nam w 'umyciu' zebow- spda takich wlasciwosci nie ma, powoduje ona tylko zdarcie szkliwa dajac chwilowy efekt wybielenia zebow. Co wiecej, wiele past dostepnych na rynku zawiera w soim skladzie sode oczyszczona (w mniejszym stezeniu).

19.12.2012 przez Jakub Mróz - Student medycyny: Dokładniej wydziału lekarsko-stomatologicznego
potwierdzam

I tak i nie. Soda oczyszczona usunie przebarwienia znajdujące się na powierzchni szkliwa, ale to samo zrobi każdy środek ścierny. Na przebarwienia zlokalizowane pod powierzchnią szkliwa soda nic nie pomoże.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jest to stary domowy sposób na biały uśmiech niestety nie jest on pozbawiony wad gdyż czyszczone w ten sposób zęby stają się nadwrażliwe i może dojść do uszkodzenia szkliwa

25.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Czy ktoś z Was to robił ? Kiedykolwiek? Od ok. 10-ciu lat używam "pasty do zębów" zrobionej z sody oczyszczonej i wody utlenionej. CODZIENNIE. Nie mam żadnych problemów ze szkliwem, a mój dentysta do którego chodzę na kontrolę pyta się co ja takiego robię, że nie mam śladu kamienia nazębnego, ani najmniejszych nawet ubytków. Nie myślcie tylko, że to tylko ja.. jeden taki ...

To są efekty u setek już osób , którym to poleciłem.

Ciekawe co na to MedLine i wieloletnie badania kliniczne, randomizowane, ślepe i na pół ślepe ?? :-)))))

30.04.2014 przez Kaligula - Lekarz: lek. dent.
potwierdzam

Posiada małe właściwości wybielające ale duże właściwości ścierne (działa trochę jak papier ścierny) i zbiera powierzchowne warstwy szkliwa – a warto jednak szkliwo oszczędzać :)