Paracetamol z ibuprofenem działa lepiej niż każdy z tych leków samodzielnie.

Czyli o najnowszych superlekach.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

28.11.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Co prawda nie próbowałem tego połączenia na sobie ale na studiach podkreślano często, że środków przeciwbólowych nie powinno sie łączyć.

29.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Niebezpieczeństwo łączenia takich leków wynika głównie z tego że większość zawiera tą samą substancje czynną a różni się tylko nazwą handlową. Łączenie tych leków może prowadzić do zatrucia lub przedawkowania

2.12.2012 przez Katarzyna - Student medycyny: CM UJ
potwierdzam

Na studiach anestezjolog mówił nam, że NLPZtów nie należy łączyć ze sobą na wzajem, ale można je łączyć z paracetamolem, oraz że takie połączenie wzmaga ich działanie bez zwiększenia ryzyka skutków ubocznych.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tak pponieważ mają różne punkty uchwytu. Nazywa się to drabina analgetyczną - gdzie w leczeniu silnego bólu dodaje się poszczególne jej szczeble, czyli leki silniej działajace do poprzednich stosowanych - o innym punkcie działania.

źródło:

http://aptekaslonik.pl/prod_info.php?c=611&products_id=9149&n=metafen-lek-na-bol-goraczke-zapalenie-bole-glowy-zebow-zatok-ibuprofen-paracetamol-20tabletek.html

Farmakologia Mutschlera

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

U osób dorosłych można jednocześnie stosować ibuprofen i paracetamol aby zmniejszyć ból i gorączkę, przy czym należy rozważyć czy faktycznie istnieje potrzeba łączenia tych leków a zwłaszcza stosowanie takiego połączenia przez dłuższy czas ponieważ najkorzystniej jest unikać stosowania niepotrzebnych leków. Paracetamol wykazuje mniej działań niepożądanych od ibuprofenu, dlatego lepiej najpierw zastosować paracetamol a po upływie 1-2 godzin ibuprofen ale tylko w wypadku gdy objawy nie ustępują po zastosowaniu samego paracetamolu.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Odpowiedzią na uporczywy ból jest Nurofen Ultima – nowy lek na polskim rynku, który łączy w sobie dwie popularne substancje przeciwbólowe: ibuprofen i paracetamol. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej, opatentowanej technologii Synchro-Tech substancje zostały połączone w jednym leku – Nurofen Ultima - w sposób, który sprawia, że oba składniki uwalniane są jednocześnie.

Siła, skuteczność, bezpieczeństwo

Nurofen Ultima jest szczególnie odpowiedni do leczenia bólu wymagającego silniejszych środków przeciwbólowych niż ibuprofen lub paracetamol stosowanych oddzielnie

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Badanie do którego podaję link wykazało, że leczenie skojarzone paracetamolem i ibuprofenem daje lepsze działanie przeciwbólowe niż leczenie samym paracetamolem i takie same jak przy leczeniu tylko ibuprofenem. Dodatkowo połączenie tych leków zwiększa ryzyko krwawienia bardziej niż stosowanie tylko paracetamolu albo tylko ibuprofenu.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: lekarski
obalam

Przewlekły ból kolana występuje u około 1/3 osób po 50. rż., z czego u prawie połowy stwierdza się radiologiczne cechy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego (ChZSK). Dotychczas lekiem przeciwbólowym pierwszego wyboru w przypadku ChZSK jest paracetamol, a w razie niewystarczającej kontroli bólu zaleca się niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSLPZ) - sam lub w skojarzeniu z paracetamolem. NSLPZ i paracetamol różnią się mechanizmem działania (choć w przypadku paracetamolu nie jest wyjaśniony), w tym także działaniami ubocznymi, dlatego połączeniu obu leków może dać większy efekt analgetyczny przy niezwiększonym ryzyku skutków niepożądanych.

22.01.2013 przez Damian Ziobro - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

tak gdyż są to dwa leki p. bólowe które działają na inne receptory w organizmie